Hıdırellez Gelenekleri

Annekaz
5 Mayıs 2012
2 Yorum

Hıdırellez’in benim için ayrı bir önemi var çünkü aynı zamanda benim doğum günüm. Bahar bayramı olarak da kutlanıyor aslında insanların bir araya gelmesi, dua etmesi, dilek dilemesi kara kıştan çıkıp güneşi görmesi demek :)

Wikipedia’nın Hıdırellez maddesi..

Hıdırellez in en büyük geleneği piknik; akrabalar komşular hep beraber mümkünse dere kenarında  bir yere pikniğe giderler. Akşama kadar piknik alanında eğlenilir daha sonra dilekler kağıtlara yazılır çizilir dereye atılır veya taşlarla yere çizilir.

Gül ağacına bağlama ya da dibine gömme de çok yaygın. Bazı bölgelerde dilekler minik fenerlerle derelere bırakılıyor..

Hıdırellez gecesi bazı insanlar cüzdanlarını bütün yıl bereket gelsin, Hıdır eli değsin diye açık olarak ortada bırakırlar..

Hıdırellez pek çok geleneği belki da batıl inancı içinde barındıran toplumsal olarak beraber bir arada olma günü de diyebiliriz. Önemli olan pozitif düşünde ve çalışmaktır.. İnşallah dualarımız ve çizdiklerimiz kabul olur :))

Fotoğraf alaturkaonline.com’dan alınmıştır.

 

Bunu da seversin  Örgü ve Dantel çantalar
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (2)
  1. Meltem dedi ki:

    dilekler ne zaman yazılıyor ne zaman denize atılıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim