İdeal burun estetiği nasıl olmalı

Annekaz
14 Temmuz 2021
Yorum Yok

Burun, şekli ve boyutu kişinin fiziksel görünümünü önemli ölçüde etkileyebilen yüzün en belirgin kısımlarından biridir.

İdeal burun” hangi profile sahip olmalıdır? Hiçbir burnun aynı olmadığını ve bazen aynı kusurun farklı bir burunda düzeltilmesinde belli bir kusuru düzelten operasyonların değişiklik gösterebileceğini söyleyerek başlayalım. Örneğin önden ve eğik görmede ideal burun, kaşların son kısmından başlayıp burun omurgası boyunca alçalan ve uçta biten hayali bir çizgiye sahiptir.

Oranlar, “doğal” bir burnun doğru tanımlanmasında temel bir rol oynar; örneğin, ucu aşırı derecede yukarı olan bir burun, genel estetikte dengesizlik yaratabilir ve tam tersine, çok aşağıya doğru bir burun vasat görünmesine neden olabilir:

İdeal Burun Nasıl Olmalıdır? 

Burun estetiği ile burun kamburu, piramit ve uç asimetrileri, köprünün ve burnun arkası, aquiline burun gibi en sık görülen burun kusurlarını düzeltmek mümkündür. Rinoseptoplasti ise septum deviasyonundan kaynaklanan burun kusurlarını düzeltmeyi amaçlamaktadır.Bu durumlarda rinoplasti, hastanın nefes almasını iyileştirmek için yararlı olan bir septoplasti ile ilişkilendirilmektedir.

Bu tür bir müdahale iki şekilde gerçekleştirilebilir: kapalı veya açık ideal burun ameliyatı 

Birincisi en yaygın kullanılanıdır ve burun deliklerinde gözle görülür iz bırakmayan iç kesilerle burun yapılarının yeniden şekillenmesini içerir.

İkincisi (açık rinoplasti), kolumella kesiği ile yapılır ve kusurların daha global bir görüntüsünün düzeltilmesine izin veren ve özellikle kusurlar için uygun olan bir ameliyat türüdür.

Hastaların böyle bir ameliyattan bekledikleri; burnunu yeniden şekillendirmek, boyutunu küçültmek, sırtını değiştirmek, en belirgin kusurları düzeltmek ve daha doğal bir sonuç ummaktır.

Yeni rinoplasti teknikleri gittikçe daha az invazif hale gelse de, komplikasyonlar az ve çok uzak olsa bile gerçek bir ameliyattan bahsettiğimizi hatırlamakta fayda var. Yalnızca kalifiye bir uzmana güvenerek enfeksiyon veya kanama riskine girmeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Bunu da seversin  Strivectin çene kontörü ve boyun sıkılaştırıcı Krem inceleme

Bu amaçla rinoplasti ameliyatının hem artıları hem de eksileri konusunda uyarılacak, ameliyat öncesi ve sonrasında psikolojik olarak da desteklenmesi hasta tarafından iyi anlaşılmalı ve kabul edilmelidir.

Ancak ideal burun ameliyatı nda hastanın beklentileri her zaman % 100 karşılanamaz.

Birincisi, ameliyatı yapmaktan sorumlu cerrahın öncelikle burundaki belirgin kusurları ortadan kaldırması ve ikinci olarak hastanın isteğine mümkün olduğunca yaklaşması gerektiği için ideal burun estetiği yaptırdığınızda beklentinizi çok yüksekte tutmamanızı öneririz.  

Uç, burnun kendisinden 1-2 cm yüksekte ise profil mükemmeldir. Son zamanlarda uzman cerrahlardan oluşan bir ekip tarafından yapılan araştırmaya göre, mükemmel bir profilin ideal oranları, üst dudak ile burun ucu arasında 106 derecelik bir açı oluşturuyor ve yukarı doğru döndürülmesi gerekiyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim