İki yüzlülükte son nokta

Annekaz
8 Ekim 2011
Yorum Yok

Dün Haberturk’un manşeti çok tartışıldı, sosyal alanda yerden yere vurdular ama ben bir internethaber editörü yani bir yayıncı olarak ‘sosyal medya’ ile aynı düşünceyi paylaşmıyorum. Şiddetin tecavüzün her türlüsü önümüze geliyor tabi fotoğrafları da, bir yayıncı olarak ben hiç bir zaman böyle ya da benzer bir fotoğrafı yayınlama cesareti gösteremedim ki yayınlasam bile eminin Genel Yayın Yönetmenimden dolu dolu bir azar işitirdim.

Toplumumuz çok nazik olmuş neredeyse kanın şiddetin çevrelediği bir dünyada yaşıyoruz filmlerin, televizyonun dizilerin konserlerin kırmızlara boyandığı tecavüzlerin ‘sıradan’ olduğu bir çağda göstere göstere bu fotoğrafa tepki gösteriyorlar.. Sadece kendi ülkemizde bile terör şiddet diz boyu,  kelimeler yeterli olmuyor ki bu zamana kadar bir arpa boyu yol gidemedik  evet şiddet bu zavallı kadının fotoğrafıyla bitecek değil on yıllar boyunca da bitmeyecek ama kadına şiddetin ne boyutta olduğunu suratlara tokat gibi çarpacak bir fotoğraf.

 

Kadına şiddet sadece çürüyen omuzlar dağılmış saç baş morarmış gözler değil kadına şiddet işte bu, bu boyutta. Ben kızlarıma özellikle gazeteyi açıp gösterip uzunca bi nutuk çektim siz geleceğin kadınları olarak bu ülkede buna hazırlıklı olun dedim. Güçlü bir birey olmanız lazım kızlarınızı oğullarınızı iyi yetiştirmeniz lazım ki bir daha böyle haberler manşete çıkmasın dedim. Belki kötü ettim ama artık genç kızlığa adım atmış kızlarım için böyle bir fotoğrafın akılda kalıcı olacağını ve verdiği mesajı hazmedeceklerini düşünüyorum. Yapılan araştırmalara göre kadınlar bile bir erkeğin kadına sebepsiz yere şiddet uygulamayacağını söylüyor, yani kadın durupduruken dayak yemez böyle düşünen kadınlar için de bu fotoğraf. Bu kadın ne yapmış ki nerdeyse ortadan ikiye bölünmüş..?

Ülkemizde tecavüz haberleri en çok okunanlar arasındadır, kadına şiddet de öyle böyle haberleri okuyup haber sitelerinde üst sıralara çıkarıp temsili dramatik fotoğraflarla okuyan milletimin kafasına belki dank diye bir şey düşer de haberleri okurken bu anı gözünde canlandırabilir ve kadına şiddet olaylarına toplumsal bir tepki gösterebilir.

Bunu da seversin  Kürtaj sezaryen kimin bedeni kimin kararı?

Bilmem kimin iç organlarının göründüğü HD frikik görüntüsüne ilgi gösteren halkım bu fotoğrafa da ilgi göstersin.. Sadece kanı eti değil bir erkeğin karısını bu hale getiren psikolojiyi de tanısın hayvanların bile yapmayacağı vahşiliği bir insanın başka  bir insana üstelik çocuklarının annesine hangi ruh haliyele yaptığını çözsün.

 

Not: Peki ben neden fotoğrafı yayınlamadım? Tek korkum yasal nedenler neticede Haberturk kadar güçlü değilim..Herhangi bir yasaklama ya da ceza korkusundan dolayı fotoğrafı yayınlamadım mozaikleyerek yayınlamak da benim iki yüzlülüğüm olurdu..

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim