İkili kopya mağdurları ne yapmalı?

Annekaz
1 Temmuz 2014
4 Yorum

Kızımın ikili kopya mağduriyetini yazmıştım. İkili kopya konusunda tek mağdur olan biz değiliz elbette konunun içine girdikçe pek çok öğrencinin ikili kopya belası ile karşılaştığını görüyoruz. Devlet gözetmenine güvenmiyor ki bir de bilgisayarla emanet ediyor optik kodları.

İkili kopya iddiası ile karşılaşan öğrenci neler yapmalı

İkili kopya ile suçlanan öğrencinin sadece yerleştirme puanları düşmüyor aynı zamanda siciline kopyacı olarak da işaret konuluyor. Yani hiç suçunuz yokken belki de ileride asker polis ya da devlet memuru olduğunuzda karşınıza bu kopya meselesi her zaman çıkacak o yüzden mutlaka İdari mahkemede hakkınızı aramanızı tavsiye ederim ben kesin sonuçları alır almaz dava açacağımı zaten yazmıştım.

Sınav sonuçları açıklandı  sıfır ( 0 ) notunu karşınızda gördünüz 

Bu herkesin başına gelebilir okul birincisi olsa da çocuğunuzun sınav sonucunda sıfırı görebilirsiniz çünkü bunu ne gözetmenler ne de başkası belirliyor. Sonucu sistem belirliyor. Sınava girdiği salonda aynı soru kitapçığından başka  bir öğrenci de aynı soruları yanlış olarak işaretlerse öğrenciler sistem tarafından kopya çekilmiş kabul ediliyor.

Sıfır sonucunu gördünüz öncelikle YEGİTEK’e itirazda bulunmanız gerekiyor sınavdan sonraki 5 iş günü içerisinde itirazda bulunmanız şart bu çok önemli itiraza gitmeden önce n T.C. Ziraat Bankası Başkent/ANKARA şubesi, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez şubesi ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat/ANKARA şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilat Programı” hesabına her ders için 10 TL yatırmanız gerekiyor bu da ayrı bir saçmalık..

Aşağıda itiraz dilekçesini bulabilirsiniz

YEĞİTEK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME GRUP BAŞKANLIĞINA/ANKARA

…………………….T.C. Kimlik nolu ……………………………….okulu 8. Sınıföğrencisiyim. Müdürlüğünüzün 28-29 Kasım 2013 günlerinde yapmış olduğu TEOG sınavlarına katıldım. Söz konusu merkezi ortak sınavlara dair sonuçlar ise, 20 Ocak 2014 tarihinde açıklanmış olup sonuçları E-okul modülü üzerinden öğrenmiş bulunmaktayım. …………………………derslerine ait sınav sonuçlarımın hatalı olduğunu düşünmekteyim, bu bağlamda söz konusu derslere ait cevap kağıtlarımın yeniden değerlendirilmesini istiyorum.

Gereğini bilgilerinize arz ederim. …/…/2014

Adı-soyadı

Adres:…………………………………………….

GSM:………………………………………………….

Dilekçeyi doldurup bankadan aldığınız dekontuda ekleyip mümkünse bizzat yoksa.. Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü 06500 Teknikokullar – ANKARA PTT APS yoluyla gönderin göndermeden önce 147 numaralı danışma hattından mutlaka bilgi alan devletin sağı solu belli olmaz siz bu yazıyı yazarken değişiklikler olmuş olabilir. Ayrıca YEĞİTEK telefon numarası (312) 296 94 00

Bunu da seversin  Okul Çağındaki Çocuğumun Zeka Gelişimine Nasıl Katkı Sağlarım?

Dilekçeyi doldurdunuz parasını yatrıdınız dekontu eklediniz sağ salim gerekli kuruma teslim ettiniz diyelim şimdi geriye beklemek kalıyor. İkili kopya kararı olan bir dilekçe geçecek elinize bu dilekçe ile idari mahkemeye MEB aleyhine dava açmanız gerek bunun için Türk Eğitim-Sen’e başvurup bilgi alabilirsiniz. Kendi avukatınızla da yine başvuruyu yapabilirsiniz..

bundan sonra Kopyacı olduğu iddia edilen çocuğun kimden kopya çektiği oturma düzeni çocuğun daha önceki başarı ve okul durumu incelenecek mahkeme başkanı kararı verecektir. İncelediğim kadarıyla ikili kopya iddiaları ile idari mahkemeye başvuranların pek çoğu başarı ile davalarını kazanmışlar. Tabi MEB için davayı kazanmak yetmiyor davaları hep temyize götürüyor.

Sonuçta kızım Anadolu Öğretmen Lisesi’ne kesin girecek hesaplaması yaparken şimdi ya Sağlık Meslek Lisesi ya da sıradan bir Anadolu lisesini seçmek zorunda kalacak büyük ihtimal 1 sene boyunca hiç istemediği bir okula gidecek.. bu hak mı? değil tabi ki o zaman hakkımızı sonuna kadar arayacağımı tekrar belirtmek istiyorum!

Ama MEB unutmasın ki itiraz işlemlerini yapmasını bilmeyenler, bankaya yatıracak 10 lirayı bile bulamayanlar, hukuki işlemleri yürütecek bilgisi maddi gücü olmayan yüzlerce öğrencinin hesapları boyunlarında..

takdir belgesi

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (4)
 1. İsmihan dedi ki:

  merhabalar aynı dertten bizde muzdarip olduk kızımın T.C İnkılap Tarihi Ve Atatürkçülük dersi sınav notu sıfır geldi ve yaptığımız itiraz sonucu ikili kopya nedeniyle sınav notunun geçersiz olduğunu bildiren bir dilekçe geçti elimize, şu saatten sonra mahkemeye başvurmamız gerekli biliyorum ama hala araştırma içerisindeyim,hangi mahkemeye nasıl bir dilekçeyle başvurulur v.s. çünkü hata yapmak istemiyorum ,madem sizde aynı şeyle karşılaştınız yardımlaşabiliriz diye düşündüm inşallah çocuklarımızın hakları geri iade edilir

  • annekaz dedi ki:

   Daha benim elime geçmedi dilekçe lakin telefondan aldığım bilgili ikili kopya olduğu yönünde.. evet birbirimize destek olalım idari mahkemeye başvurulacak ama bu sene cevap almak zor anlayacağınız olan puanlar bir lise tercih edeceğiz ama hakkımı sonuna kadar arayacağım.. ben bir kaç yere daha danuşacağım ve çok mağdur olduğunu duydum nerdeys eher okuldan var ikili kopya mağduru bana [email protected] adresinden her zaman ulaşabilirsiniz..

 2. öznur dedi ki:

  merhaba ben öğretmenim ve benim öğrencilerimde yaşadı bu sorunu bu yıl.ama dikkatimi çekti sanki hep inklap tarihinde olmuş bu kopya belirlemesi.yani hata testin kendinde de olabilir ki bu daha vahim bir durum bence.geçmiş olsun umarım sonuca ulaşırsınız

 3. İsmihan dedi ki:

  Öznur hanım İnkılap tarihi soruları çocuklara göre zordu aynı müfredat ve kitaptan eğitim alan çocukların aynı sorularda da yanlış yapması normal değilmidir?Aptal bir makine ve ona yüklenen program sayesinde çocuklarımız kopyacı oldu çıktı dilerim hatalar en kısa zamanda düzeltilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.