TEOG – Lise tercihlerinde son gün

Annekaz
8 Ağustos 2014
Yorum Yok

Bugün 8. sınıfı bitirip TEOG sınavına giren öğrencilerin lise tercihi yapmaları için son gün. Biliyorsunuz ikili kopya saçmalığı nedeniyle kızımın 2. TEOG inkilap sınavı iptal edilmiş ve puanı sıfır olarak kayıtlara geçmişti haliyle bu durum her ortalamasını düşürdü hem puanını hem de Türkiye yüzdelik dilimini biz dava açtık ama danıştay yürütmenin durdurulma kararı verdi ve MEB yaptığı açıklamayla 6250 ikili kopya mağduru öğrencinin haklarını iade etti. Yerleştirme günü yapılan bu değişiklik pek çok öğrencinin puanını etkiledi..MEB yapılan bütün eleştirileri hak ediyor daha kötülerini de.. Lakin olan oldu hatalar düzeltildi ya da işte olduğu kadar Şimdi artık lise seçme zamanı zorunlu eğitim 12 yıl devlet öyle yada böyle en başarısız öğrenciden en başarılı öğrenciye kadar her öğrenciyi yerleştirmek zorunda.. Onun hem 15 liselik bir tercih listesi hem de oturulan bölgeye göre tercih hem de öğrencinin istediği lise türüne göre tercih listeleri oluşturulacak bu gün son gün ve yaptığınız tercihleri internetten dahi yapsanız bir ortaöğretim kurumuna gidip onaylatmanız gerek.

Biz de devletin artık verdiği puan ve imkanlarla tercih listemizi hazırladık puan ne olursa olsun çocukların seçimleri çok önemli sağlık alanında çalışmak istemeyen bir öğrenci için sağlık meslek lisesine yazdırmak mesela zulümden başkası değil gerçi bu yaşta meslek lisesi seçmek de bir risk çünkü 12  – 13 yaşındaki bir öğrenci hevesle elektrik elektronik ya da bilgisayar ya da sağlık alanlarını tercih edip liseden mezun olup 18 19 yaşına geldiğinde verdiği karardan pişman olabiliyor. Seçmek istediğiniz okullara gidip görüşün devlet okulu müdür ve öğretmenleri okulları iyi değilse bizim okulumuz iyi demezler okullarına güvenen müdür ve öğretmenler okullarını her zaman överler, özel okul müdürleri ise her durumda överler :)

Bunu da seversin  Magnet yapbozlar ve çocuklarla yolculuk

Bir de çok ilginç bir Yüzdelik dilim konusu var sır gibi saklanıyor! Benim bildiğim ve tahmin ettiğim okul seçerken Türkiye yüzdelik dilim derecesi esas alınıyor lakin bunu öğretmene sorduğumda biz de bilmiyoruz dedi :) Tercihimizi yaparken biz Türkiye Yüzdelik dilimine göre tercih yaptık okul puanları sizi yanıltabilir o yüzden yüzdelik dilimler en yakın sonuçları çıkaracaktır. Ayrıca bu sene Fen lisesi olan Anadolu öğretmen liselerini de gözden kaçırmayın derim. Çok köklü ve başarılı Anadolu liseleri de yine fen liseleri kadar iyi bir seçenektir..

Bütün öğrencilere başarılı bir eğitim yılı diliyorum…

Etiketler: , , ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim