TEOG’da sistem doğru, uygulama yanlış!

Annekaz
11 Eylül 2014
Yorum Yok

Liselerin açılmasına 3 gün kala hala seçtiği okula yerleşemeyen daha kötüsü hiç istemediği okula üstelik evlerinden çok uzaktaki okullara yerleşen binlerce öğrenci var. Peki nasıl bu noktaya gelindi? Çocukların kaderini tek sınava sığdırmaktan çıkaran sistem ilk başta övgüler alırken nasıl oldu da bu kadar küfür edilen bir sistem haline geldi. 

Bizim durumumuz daha farklı nedir bu 2 binlilerin günahı diye de yazıya başlayabilirdim ama ikili kopya iddiası ile başlayan yargıya taşınan sonra iptal olan sorularda devam eden uygulamadaki hatalar yüzünden güzelim sınav sisteminin içine eden iş bilmezler yüzünden TEOG bu noktada. İptal edilen sorular bilmem kaç kere hesaplanan puanlar değişen yerleştirme sistemi 4+4+4 sistemindeki mecburi yerleştirme durumu derken hem puanlar yükseldi hem de kontenjanlar daraldı. Şimdi liselerin açılmasına 3 gün kala her hafta nakil stresi yaşanıyor. Zaten yaz boyu nerdeyse her ay bir stres yaşayan gençler için liseye yerleşmek de kabus oldu.

Bizde durum ise şu tercih ettiğimiz 3 okula yerleşebildik 3. tercihte en yüksek puan alan öğrencilerden birisi kızım. Lakin tercih ettiği 2. sıradaki okula nakil şansı var o okulda ise girse bile en düşük puanlı öğrencilerden birisi olacak yine de nakil olmaya uğraşıyoruz çünkü nakil istediğimiz oku hem daha başarılı hem de eve daha yakın. MEB sınıfları oluştururken üst puanlardan başlayıp sınıf listeleri hazırlamış okul müdürü listelerin değiştirileceğini söyledi…

Yarın yine nakil sonuçları ve boşalan kontenjanlar açıklanacak yine nakil istenecek yani Eylül’ün sonuna kadar böyle devam edecek.. yaz boyu TEOG işkencesi.. 3 gün sonra liseye başlayacak kızımda tam olarak hangi okula kesin olarak gideceği belli olmadığı için zerre heyecan yok.. Şimdi 8, sınıflarda heyecandan çok korku var.. Hatta iki ay sonra ilk teog sınavı yapılacağı için yazdan konuları bitirenler bile var Ne deyim artık..

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim