Aylara göre bebek beslenme tablosu

Annekaz
9 Haziran 2014
2 Yorum

Son zamanlarda bebek mamalarında GDO haberlerini okumuşsunuzdur. Bebek mamasında GDO olması büyük bir skandaldır ürünlerinde bebek maması olan firmalara anneler kesinlikle acımasız davranmalı, Ya bu firmaların ürünlerini kullanmayın ya da üretimleri ile ilgili önlemleri tam olarak aldıklarını inanınca kullanın derim. Gelelim bebek maması konusuna aşağı yukarı taze anneler bile bebekleri için en iyisi artık çok iyi biliyor ve yapıyor. 6 aya kadar bebeklere sütünün yetiyorsa bile verilmemesi gerçeğini es geçmeyin bebeğinize içirdiğiniz su da bile bir sürü bakteri var 6 aya kadar anne sütü içen bebek susamaz 6 aydan sonra ek gıdalara geçerken hangi gıda ne zaman verilecek ek gıda ama hangi ek gıdalarla başlanacak bir tablo hazırladım.

Aslında bu tablo oldukça bilinen ama ingilizce olan bir tablo ben bir kaç ekleme yapıp Türkçe’ye çevirdim. Aaylar sebzeler ve meyveler tabloda yazıyor tavsiyen yazdırıp buzdolabına yapıştırmanız ilk 6-8 aydan sonraki 8-10 tablolarında gördüğünüz gibi bir önceki aylardaki gıdalar aylar arttıkça eklenebiliyor ve ya karıştılabiliyor.
Mesela sebzeler kısmında 6-8 ayda patates var, 8-10 ayda mercimek var 8 aydan sonra karıştırılabilir.
ya da 6-8 aydaki ilk tablodaki gruplar birbiriyle karıştırılabilir.
Mesela muz ve yoğurt gibi..

Bebek beslenmesi önemlidir mümkünse bebeğinizin ilk bir yıl beslenmesinde organik ürünler tercih edin varsa köy pazarlarına gidin organik sertifikalı ürünler kullanın yoğurtu kendiniz mayalayın tarhanayı kendiniz yapın çocuklarınızı elinizden geldiği kadar hazır gıdalardan uzak tutun…
Ve şimdi tablo..
MAMALAR

 

Buradan da indirebilirsiniz:  aylara göre bebek beslenme tablosu

Bunu da seversin  Bal ve tarçın karışımının faydaları
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (2)
  1. Bak Bu Harika dedi ki:

    listeyi inceledim. Patlıcan 12. aya kadar yasak demişti benim doktorum ama sizin listenizde var

    • annekaz dedi ki:

      patıcan az pişirildiğinde ya da kabuğu ile beraber tüketildiğinde alerjik reaksyona neden olabiliyor ama bu küçük bir ihtimal ben 8. aydan sonra verdim bu anne tavsiyesidir siz tabi ki doktorunuzu dinleyin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.