Kahvaltıda yememeniz gereken 7 gıda

Annekaz
14 Mart 2017
Yorum Yok

Sabah kahvaltısı özellikle çalışırken okula gidenler için günün en önemli öğünü ama kuvvetli kahvaltı yapayım bomba olayım ya da aceleye getireyim geçiştireyim derken tüm günü dengesiz bir kahvaltı ile çöpe atabilirsiniz.. İşte kahvaltıda yememeniz gereken  7  gıda..

SİMİT POĞAÇA BOYOZ VS: Kahvaltıların fast food’u canımız ciğerimiz simit sadece simitle hatta simitlerle yapılan kahvaltı size az enerji bolca karbonhidrat verir. Simit yemeyin tamamen çıkartın demiyoruz ama kahvaltıda 2 simiti krem peynirle hergün mideye indirmek hem çabuk acıkmanızı hem de yağlanmanızı sağlar.. Yani güne hamur işi simit poğaça başlamıyoruz…

gevrek

MISIR GEVREĞİ: Kutu kutu eve alınan mısır gevreği yine her gün yenmese ne kadar güzel olur hazır gevreklerde şeker oranı yüksektir Lif ve vitamin açısından düşük bir kahvaltı yapmış olursunuz. Size bol lifli diye tanıtılır ama şeker oranından bahsedilmez Karatay Hocam’ın dediği gibi Şeker en tatlı zehirdir…

sandviç

HAZIR SANDVİÇLER: Eğer böyle bir ekmek arasını kendiniz evde uygun malzemelerle yaparsanız sağlıklı bir kahvaltı yapmış olursunuz ama dışardan alınan sandviçlerde şekerli ekmekler, bol yağlı soslar kullanılır.. elcazlarınızla yaptığınız tam buğday ekmekli bol sebzeli yumurtalı bir sandviçin yanından bile geçemez.

yeşil sebze suyu

SEBZE SULARI: Ne kadar sağlıklı görünüyor değil mi? Ama kahvaltı için uygun değil. Tek başına çok zayıf bir kahvaltı protein ve meyve yoğurt fıstık gibi sağlıklı gıdalarla desteklenmeli.

yoğurt

 

HAZIR MEYVELİ YOĞURT: Hazır yoğurtlar adeta şeker bombasıdır zaten meyveli yoğurda ne kadar yoğurt denebilir bilmiyorum. İlla şekerli bir yoğurt istiyorsanız biraz bal biraz da meyve ile az yağlı yoğurdu tatlandırabilirsiniz.

margarin

YAĞLI EKMEK: Sabah kahvaltısında sadece kızarmış ekmek ve üzerine tereyağ yemek de bir kahvaltı sayılmaz. Ekmeğe sürmek yerine  tereyağlı kocaman bol sebzeli hatta peynirli bir omlet çok daha sağlıklı bir kahvaltı olacaktır.

Bunu da seversin  Katmer nasıl yapılır?

Feshly brewed espresso

 

KAHVE: Kahve bir kahvaltı değildir aç karına içilen türk kahvesi bağırsakları çalıştırır kabızlık sorunu varsa iyi bile gelebilir ama hiç bir şekilde kahvaltı değildir.

KAHVALTI dediğimiz şeyde yumurta olmalı biraz protein biraz yeşillik taze otlar belki biraz kuruyemiş bir iki adet kayısı sizi saatlerce dinç tutacaktır..

Etiketler: , ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim