Kanepeye sinen kokular nasıl giderilir?

Annekaz
11 Mart 2023
Yorum Yok

Kanepeler evde kokunun en yoğun hissedildiği eşyalardan biridir, fakat bunun farkına pek varmayabiliriz. Kanepe ve halılar bol miktarda kumaş, yün ve iplik içerdikleri için sık temizlenmediklerinden kokuya sebep olabilirler.

Kanepe ve halılar silinebilir veya yıkanabilir olsalar da, sık sık temizlemek eşyaların yıpranmasına ve kokuların veya lekelerin daha da derinlere işlemesine neden olabilir. Bu nedenle, daha sık ve etkili yöntemlerle ekolojik bir çözüm arayışına girmek gerekmektedir.

KARBONAT İLE KANEPE TEMİZLİĞİ

Karbonat, kötü kokuları emme özelliği ile bilinen doğal bir temizleyicidir. Kanepeye sinen kokuları gidermek için karbonatı aşağıdaki adımları takip ederek kullanabilirsiniz:

  1. Kanepeyi temizleyin: Öncelikle kanepeyi bir süpürge veya vakum makinesi yardımıyla iyice temizleyin.
  2. Karbonatı kanepeye serpin: Kanepeye serpiştirdiğiniz karbonatı eşit bir şekilde dağıtın. Kanepenin üzerine biraz daha fazla karbonat serpebilirsiniz.
  3. Karbonatı kanepede birkaç saat bekletin: Kanepeye serptiğiniz karbonatı birkaç saat bekletin. Bu süre boyunca karbonat, kötü kokuları emer ve kanepede bulunan nemin azalmasına yardımcı olur.
  4. Kanepeyi süpürün veya vakumlayın: Birkaç saat beklettikten sonra, kanepedeki karbonatı süpürge veya vakum makinesi yardımıyla iyice temizleyin. Böylece karbonatın emdiği kötü kokular da kanepeden çıkmış olacaktır.

Bu işlemi kanepeye veya halıya  sinen kötü kokuları tamamen gidermek için birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Ancak, kanepeye karbonat serperken fazla karbonat kullanmamaya özen gösterin. Aşırı miktarda karbonat, kanepede kalıntı bırakabilir ve kumaşın rengini değiştirebilir.

Bunu da seversin  Kola şişesinden hediye kutusu
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim