Parfüm seçimi nasıl olmalıdır? En etkileyici koku nasıl seçilir?

Melike
10 Temmuz 2018
Yorum Yok

Parfüm tercihi tamamen kişiye özel ve dikkatli yapılmalıdır.  Seveceğiniz bir kokuyu bulmak ve o kokuyla bütünleşmek için birçok deneme yaparsınız. Kişiliğinize uygun olması gerektiği söylenir fakat gerçekte, hangi kokunun kabul edilebilir olduğuna karar veren ve diğerlerini reddeden beyninizdir. 

HER GÜZEL KOKU SİZE UYMAZ

Dışarıda çok beğendiğiniz bir koku sizin teninizde beklediğiniz gibi kokmayabilir. Uzmanlara göre her mevsimde aynı parfümü kullanmamalı,yaz aylarında daha hafif ve serin kokular tercih etmelisiniz. Talep gören ve çok fazla çeşidi olan vücut spreyleri, çok uzun süre kalıcı olmasa da güzel bir tazelik hissi verir. Spor ya da fiziksel aktivite sonraları için kullanışlıdır. Yoğun konsantrasyonda olan ürünler de özel günlerde ve kışın tercih edilmelidir.

Parfümünüzün nasıl koktuğu tamamen şişeden anlaşılmaz. Bu ayrıntı cilt tipinize, örneğin, kuru ya da yağlı olup olmamasına bağlıdır. Aynı parfümün,iki kişide farklı kokmasının sebebi budur. Dolayısıyla derideki pH değerinin kişiden kişiye değiştiği, bu yüzden de her kokunun her tende farklı koktuğunu unutmamak önemlidir. Seçim yapmakta zorlanıyorsanız genel olarak hafif ve bilinen kokularla başlayıp daha sonra beğendiğiniz tonlarda ilerlemek faydalı olacaktır. Narenciye kokuları,çiçek ve pudralı kokular her zaman başarılıdır ve rahatsızlık vermez.

Her zaman tek bir ürün kullanmak zorunda değilsiniz. Beğendiğiniz kokular üzerinden yazın vücut spreyi ve kolonya,kışın ve yaz akşamları parfüm kullanabilirsiniz. Sıcak ve nemli bir iklimde şekerli ve vanilyalı kokular kullanmak baş ağrıtıcı ve rahatsız edicidir. Yaz aylarında kokular uzun süre kalıcı olmadığı için katı parfümler ve kokulu yağlar da alternatif olabilir.

Ayrıca gün boyu etkili parfüm kullanımı için sıkacağınız bölgeyi nemlendirmek iyi bir çözüm olacaktır. Vücut sıcaklığının nispeten daha fazla olduğu boyun,dirsek içi, diz kapakların arkası gibi bölgelerde kullanarak kalıcılık elde edebilirsiniz. Saça sıkmak kuruma ve yıpranmaya sebep olacağı için saçlarda kullanımın en iyi yolu saç fırçasına sıkıp,sonra saçı taramaktır. Bitmek üzere olan parfümü vücut losyonuna dökerek değerlendirebilir, hatta uzmanlaştığınızda iki ayrı parfümü karıştırıp imzalı notalarınızı oluşturabilirsiniz!

Bunu da seversin  Krepon kağıdından gül
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim