Kışlık Hazırlıklar: Şeftali kurusu

Annekaz
2 Eylül 2013
Yorum Yok

şeftali-kurusu1Şeftali çok sağlıklı bir meyve yaz sonundan neredeyse  sonbaharın sonuna kadar taze olarak yiyebiliyoruz. Tam kışlık zamanında kışlık hazırlıklar için alışveriş yaparken şeftaliyi atlamayın derim..

Şeftali de kışlık hazırlıklar içine dahil edilebilir. Şeftaliyi kuru olarak değerlendirmek konservesinde çok daha sağlıklı ve kolay. Şeftali konservesi hazırlaması biraz zor konserve her zaman risklidir zaten ama şeftali kurusu zahmetsiz ve çok lezzetli bir kış hazırlığı.

Şeftalileri dilim dilim yaparak kurutabilirsiniz bunun için yağlı kağıt üzerine şeftalileri kabukları ile dilimleyin. Güneşte hafif rüzgarlı bir yerde kuruyana kadar bekletin. Sinekler arılar şeftaliyi çok seviyor o yüzden ben kuruturken üzerine tül örtüyorum tavsiye ederim. Bu şekilde kurutulan şeftalilerin tatları çok farkı oluyor kışın cipsi gibi yiyebilir hoşafını yapabilir, sabah kahvaltısında mısır gevreğinin içine doğrayabilir yada keklerinize tatlılarınıza katabilirsiniz.

Şeftali kurusunu ben elma gibi dilim dilim kurutuyorum, tam yarım olarak kurutulduğunu da gördüm ama cesaret edemedim eve gelen bebekler şeftali kurusuna bayılıyor ellerine alıp gevelemeyi çok çok seviyorlar..

Anne kaz şeftali kurusunu kesinlikle tavsiye ediyor :)

 

 

Bunu da seversin  Maden sodalı karnıbahar kızartması
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim