Kıymalı kabak kayığı

Annekaz
23 Temmuz 2012
Yorum Yok

Aslında bu kabak yemeğinin orijinal adı sultan kayığı, Sultan Kayığı orta boy kabakla tıpkı tarif ettiğim gibi yapılır üzerine beşamel sos dökülüp fırına verilir.

Dukan Diyeti‘ne uygun olması için ben üzerine beşamel sos yapmadım çok az kaşar peyniri ile birlikte 5 dakika fırına verdim o kadar. Aslına bakarsanız bu yemeğe kabak kayığı demek haksızlık olur çünkü kendisi bir gemi sayılır. Kabaklar köyden geldiği için biraz iriceler :) ama kart falan değil çok lezzetli ve tazelerdi kabuklarını bile soymadım..

Kabak kayığını yapması çok kolay: Karnıyarık içi gibi kıymalı bir iç hazırlayın, kabakları yıkayın tırtıklı bıçakla kazıyın ve ortadan ikiye boyuna bölün. İçini bir kaşıkla boşaltın ( sadece çekirdekli kısmını) tuzlu suda hafif pişene kadar haşlayın.

Haşlanan kabakların içine kıymalı harcı doldurun üzerine ister beşamel sol, isterseniz rende kaşar döküp fırına verin. Afiyet olsun..

 

Bunu da seversin  İftar yemekleri 9. gün
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim