Liseler arası nakiller nasıl yapılacak – en kolay yöntem

Annekaz
1 Ağustos 2016
Yorum Yok

TEOG tercihler bir yandan yapılırken bir yandan da hem daha iyi okullara geçiş yapmak hem de evinize daha yakın liselere nakil olmak için başvurular başladı. Önceden Nakil dilekçesi vs ile yapılıyordu ama şimdi bunlara gerek yok size liseler arası kolay nakilin yolunu anlatacağım.

LİSELER ARASI NAKİL NASIL YAPILIR?

Bir liseden diğer liseye nakil yaptırmak isterken öncelikle okulunuzu iyi seçin, sayısal, sözel, eşit ağırlık ya da yabancı dil alanlarından birisini seçmişseniz okulda bölümün durumunu mutlaka öğrenin  mümkünse öğrencilerle görüşün imkanınız varsa okula gidin okulun imkanlarını yerinde görün.

Nakil olmak istediğiniz lisenin puanı size uygun mu? Kontenjanı var mı? nereden kontrol edebilirsiniz?

Belkide en önemli iki soru bu. Nakil isteyeceğiniz liseyi aşağıdaki linkten bulun.

https://eokulyd.meb.gov.tr/OrtaOgretim/OKL/OOK06006.aspx

Kaçıncı sınıfa devam edeceksiniz diyelim ki 11,  TEOG puanınıza göre okulun taban puanı size uygun mu kontrol edin.

boş kontenjan 1

Örnekte gördüğünüz okulda 11. sınıf için kontenjan sadece 1. ve taban puanı 363. 863 bu kısımda yer alan puanın altında bir puanınız varsa başvuramazsınız. Kontenjan yoksa yine başvuramazsınız!

boş kontenjan 22

Burada ise kontanjanı daha yüksek bir okul var birbirine yakın bu iki okulun özellikleri aynı puan olarak daha düşük ve yeni olan bu okula 32 öğrenci alınıyor şansınız daha fazla.. ( aynı ilçede birbirine yakın seçilmiş iki aynı tür okuldur)

ankara fen lisesi

 

Bu kontenjan! ise Ankara Fen lisesi’nin bu lise Türkiye nin en iyi liselerinden birisidir gördüğünüz gibi boş kontenjan yok!

 

LİSELER ARASI NAKİLDE AYDA SADECE 1 NAKİL İSTEYEBİLİRSİNİZ!

İşin diğer bir korkunç boyutu da bu. Ayda sadece 1 nakil hakkınız var. Bu hakkı en doğru kullanmanın yolu ayın son iş günü  günü ya da bir önceki gün nakil istediğiniz okulla görüşüp sizden yüksek puanlı kaç kişinin olduğunu sormak müdür ya da müdür yardımcısı rehberlik öğretmenleri size bu konuda telefonda bile olsa yardımcı olacaktır.

Bunu da seversin  TEOG nakiller nasıl yapılacak örnek dilekçe

Okul kontenjanı az ve sizin puanınızdan yüksek öğrenciler başvurmuşsa maalesef nakil gerçekleşmez  ve yeni bir nakil için bir ay beklemek zorunda kalırsınız boş yere nakil yapmış olursunuz..

Hatta bu görüşmeleri kaydınız olan devam ettiğiniz okuldan yapın yanında veliniz olsun,  nakil istediğiniz liseye kesin olarak karar verip kaydınızı hemen isteyin, hazır bir dilekçeye veliniz imza atacak ve nakil isteği böylece tamamlanmış olacaktır.

Liseler arası nakil için ne zaman başvurursanız başvurun ayın son günü ve gecesi otomatik olarak gerçekleşiyor. E okul sayfanızdan nakil olup olmadığınızı görebilirsiniz. Bu dönemde nakillerin oldukça hareketli olduğunu söylemeliyim.

 

 

 

 

Etiketler: , ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim