Normal doğum Türkiye’de neden artmaz?

Annekaz
18 Ocak 2014
Yorum Yok

Geçenlerde Türkiye’deki doğum yöntemi oranları açıklandı ve neredeyse tüm doğum yarısının sezeryanla gerçekleştiği görüldü. İstendiği kadar yok  jinekologlar derneği yok Başbakan yok sağlık bakanı vs  istediği kadar normal doğum önersin hatta dayatsın Türkiye’de bu oran aşağı düşmez çünkü kadınlara normal doğum psikolojisi verilmiyor. Doğum her iki şekilde de zor bir olay,  normal doğumda çok daha zor; saatlerce çekilen sancı yorucu ıkınmalar atılan dikişler anne adaylarını korkutuyor üstelik bunların hepsine tek başlarına katlanıyorlar çoğu zaman ellerini tutacak cesaret verecek birileri bile olmuyor işte işin sırrı burada.. Normal doğum yapan kadın son derece yalnız eğer ‘dandik’ bi hastane ve zalim yorgun hadsiz işini sevmeyen ebelerin, hemşirelerin eline düşmüşse normal doğum adeta kabusa dönüyor.

normal-doğum

Ne elini tutacak birisi var, ne hadi az kaldı biraz daha dayan diyecek birisi. Ben normal doğumda eşlerin doğuma girmesi taraftarıyım doğumu illa izlemesine gerek yok elini tutsa zaman zaman cesaret verici sözler söylese o bile yeter.

Anne adayları doğum yaparken incitici sözler duymak, acı çekmek yerine bayıltılıp kesilmeyi tercih ediyor. Özellikle devlet hastanelerinde doğumhane görevlilerine doğum psikolojisi dersleri verilmesi lazım. Belki veriliyordur bilemiyorum ama kızım hemşirelik lisesi 1. sınıf öğrencisi ve meslek esaslarının ilk dersi güler yüz doğumhanede güler yüzlü sizi cesaretlendirecek arkadaşça davranacak doktor ve hemşirelere rast gelmişseniz şanslısınız demektir..Yoksa ağızdan ağıza yayılan kabus gibi normal doğum hikayelerinden birine daha sahip olmuş ve pek çoğu gibi sezeryan öneren annelerden birisi daha olmuşsunuz demektir..

 

Bunu da seversin  Omega 3 için Balık Yağı
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim