Doğum yapanlara koçluk

Annekaz
1 Ağustos 2013
Yorum Yok

Doğum yapanlara ruhsal destek ile ilgili yazmıştım ama host şirketindeki dandik bir sorun nedeniyle tam 9 yazımla beraber silinmişti. Daha doğrusu  Hürriyet gazetesi köşe yazarı Ayşe Arman’ın köşesine taşıdığı bir mektuptu konu;  kadının birisi kürtaj olmuş ve yaşadıklarını anlatmış kaba davranışlar sert sözler falan filan.. Yani hükümetin doğum politikasına eleştirirken kürtaj yaptıranlar cezalandırılıyormuş gibi ben de şunu yazmıştım sanki doğum yapana farklı davranılıyor!

doula

Özellikle devlet hastanelerinde doğum yapan kadınları dinlemişsinizdir belki kendiniz de bu kaba davranışlara maruz kalmışsınızdır. Doğum uzun ve sancılı bir süreç hem doğum yapan kişinin hem de doğumdan sorumlu sağlık görevlilerinin sabırlı ve pozitif olması lazım lakin bu ülkemizde çoğunlukla böyle değil. Doğum yapan kadınlar da sanki suç işlemiş gibi bir duruma düşürülüyor kimse ık mık demesin öyle! Sancıdan bağıran kadına bağırmalar, azarlamalar, ilgisizlik ve tek başına bırakma en sık olan davranışlar.. Bütün sağlık çalışanlarını suçlamıyorum ama içlerinde gerçekten  doğum yaparken çok beddua alan vardır.

Doğum sadece biyolojik olarak bedeni sarsan bir durum değil aynı zamanda doğum anında psikolojik destek de alınması şart. Başka ülkelerden doğum manzaralarında destek olarak genelde eş vardır tamam olmasın hadi bize uygun değil diyelim  ki katılmıyorum eş doğumda olmalı mutlaka, elini tutan cesaretlendirici sözlerle destek veren hemşire doktor ebe görürsünüz bizde kadınlar harbiden tek başına doğum yapıyor bu durumda kesinlikle Türkiye’de normal doğum yapan kadınlar birer kahramandır.

Kızım hemşirelik eğitimi alıyor hayali yeni doğan servisinde çalışmak belki ebelik yapmak ve okulda onlara hijyenden bile önce öğretilen ilk şey güler yüzlü olmak ve kızımı görenler hemşirelik eğitimi aldığını duyanlar  ne diyor biliyor musunuz, ‘aman kızım vicdanlı ol kendine yapılmasını istemediğin davranışı başkasına yapma, kibar ol, güler yüzlü ol hastaların buna ihtiyacı var’ gibi öğütler veriyorlar..neden acaba?

Bunu da seversin  Ağustos ayı sebze ve meyveleri

Şimdi devletin gündeminde doğum koçluğu var sonuna kadar destekliyorum sırf o sancı sürecinden korktuğu ve destek alamayacağını bildiği için sezaryan yaptıran kadın sayısı çok fazla.. Kadınlar anlattıkları korkunç doğum hikayeleri ile birbirlerini daha da korkutuyor
bugün şöyle bir haber okudum “Sezaryenin azaltılmasına yönelik önlemler kapsamında, ebelerin doğum koçluğu yapması gündeme geldi. Projeyi desteklediklerini söyleyen Türkiye Ebeler Derneği Genel Başkanı Nazan Karahan, “Doğum koçluğunu önemli. Ancak ebelerin iyileştirmeler yapılmalı” diye konuşmuş” yani ebelere gerekli eğitim ve iyileştirmeler yapılırsa artık asık suratlı doğum hemşirelerini ebeleri göremeyecekmişiz yani umarım…

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim