Okul Öncesi eğitim oyunu: bana hikaye anlat

Annekaz
17 Temmuz 2014
Yorum Yok

Çocukların hayal gücü denir hep hani ne oluyor çocukların hayal gücü genişleyince? Çocukların beyinlerindeki sinir hücrelerini düşünme loblarını, hafıza duyma görme hissetme bölümlerini adını bilmediğim her hücreyi bir su borusu olarak düşünün hepsi çalışır durumda fakat bazıları kullanılmadığında o borular nemleniyor küfleniyor hatta bir süre sonra tamamen kapanıyor kullanılamıyor hah şimdi hayal gücünü de boruların içinden geçen saf su gibi düşünün su o boruların içinden geciktikçe borular daha iyi çalışıyor o borulardan diğer borulara su daha kolay gidiyor..

yani diyeceğim o ki hayal gücü sadece zihinsel yönden gelişimi etkilemez empati kurma karşıdakini daha iyi anlama sebep sonuç ilişkisi gibi sosyal hayatta başarı kazandıracak pek çok özellik çocukken aşılanıyor. Bunu çocuklara vermek her zaman kolay değil fakat size tavsiye edeceğim oyun  veya oyuncakla çocuğunuzun hayal gücü için harika ufuklar açabilirsiniz. Bı oyuncakları evde kendiniz yapabilirsiniz burada taş örneği verilmiş ama kart olur mesela, siz de taşların üzerine boyayabilirsiniz ve ya mesela tahta jenga oyununuz vardır sıkılmışsınızdır onun üzerine stickler yapıştırıp bir torbanın içine atabilirsiniz.. Yeter ki seçeceğiniz  objeler basit yaşına göre kavrayabileceği şeyler olsun mesela tren kırmızı, balon, dondurma, çocuk figürleri, dede, hayvanlar gibi basit şeyler..4216f2ae16b2b88210bb54f7a4bd7a02

Mesela bu çalışma porselen üzerine yapıştırılmış kağıtlardan ibaret dayanıklı olsun diye tırnak cilası ile kaplanmış.. bu fotoğraftan yola çıkalım Anne, kız çocuğu büyük ihtimal kendisi, yeşil bir araba, yağmur, küçük bir bebek, yaşıtı bir erkek çocuk, ve bir ev..

Torbadan çocuğunuz üç tane taş seçsin. Kendisi, yeşil araba ve yağmur çıktı diyelim buna göre bir hikaye uydurun ilk zamanlarda hikayeleri anlatan hep siz olursunuz ama sonra kendisi anlatır işte istediğimiz bu.. Siz de zorlanabilirsiniz :) hikaye anlatmak çok da kolay değildir ama çocukların bu oyunu seveceği kesin..

Bunu da seversin  Kozalak mantı nasıl yapılır?

23239dc7f030dac00ab71910b202fe9e

Burada basit taş boyama örneklerini görüyorsunuz… oyun 36 aylıktan daha büyük çocuklar içindir sakin çocuklar için taş olabilir ama sorunlu çocuklar için taş önermiyorum dediğim gibi kart olur hatta buzdolabı için mıknatıslı kartlar hazırlayabilirsiniz siz yemek yaparken o hikaye anlatır..

BİR OKUL ÖNCESİ OYUN ÖNERİSİ DAHA

Malum teknoloji çağında yaşıyoruz. Biz istesek de istemesek de çocuklar tabletlere, telefonlara çok meraklı. Uzmanlar da zaten “yasaklayın” demiyor! Aksine “kullandırın ama kontrollü kullanım olsun” diyorlar.

Bu alanda geliştirilmiş bilimsel bir zeka oyunu uygulaması var. Adı, MentalUP.

MentalUP Eğitici Zeka Oyunu, çocuğunuz için zorluk seviyesi otomatik belirlenen (çocuğunuzun becerisine göre) günlük 10 egzersiz belirliyor. Bu egzersizler oyun formatında tasarlandı. Günlük yaklaşık 20 dakika süren bu bilimsel oyunlar sayesinde çocuklar, düşünme ve öğrenme becerilerini geliştiriyorlar. MentalUP’ın etkileri kanıtlandı ve pedagojik ürün olarak sertifikalandırıldı.

Okul öncesi çağında çocuklar için ayarlar bölümünden “okuma-yazma biliyor” seçeneğini kapatırsanız egzersizleri rahatlıkla çözebilir.

Hatta bu sayfada hızlıca deneyebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim