Online terapist nedir?

Annekaz
29 Mart 2020
1 Yorum

Online terapi, terapist ile danışanın farklı ortamlardan internet bağlantısı aracılığıyla iletişim kurmasının yeni bir yöntemidir. Geleneksel yardımlardan bir adım önde olan modern teknolojinin sağladığı imkânlar ile birlikte bir tık uzakta size avantajlar sağlamaktadır. Online terapinin en büyük avantajı, mekânın, zamanın ve ortamın kişinin kendi tercihine bırakılarak seçimi istediğiniz gibi yapabilmenizi sağladığı konfor alanınızdır.

ONLİNE TERAPİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Online terapist psikoterapi eğitimi almış ve psikoterapi hizmeti sunabilen, psikolojik danışman, psikiyatrist ve psikolog gibi bir uzmandır.

Uzmanın danışanı ile iletişim kurmasına olanak sağlayan, aynı ortamda bulunulmasa dahi aynı hizmeti gerçekleştirecek, mekân unsurunu ortadan kaldıracak elverişli bir türdür. Yüz yüze görüşmeden çok farkı yoktur. Zaman olarak müsait olmayabilirsiniz. Bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerle yaşıyor olabilir,  ya da siz bakıma muhtaç olabilirsiniz. İçinde bulunduğunuz çevrenizde terapi seanslarının olmaması ya da dilini hiç bilmediğiniz bir başka ülkede anlaşılmak da isteyebilirsiniz. İster Anadolu’nun en ücra köşesinde olun, isterseniz de dünyanın bir ucunda olun, internet bağlantınızın olduğu her yerden iletişime geçileceğini unutmayın. Hem ulaşım hem de maddi imkânlar düşünüldüğünde sunduğu konfor ve fayda ile uzmana ulaşmanın en kolay yolu olmuştur.

Ulaşım konusunda sağladığı avantajları bir yana engelli bireylerin engellerini aşması içinde büyük bir imkân sunmaktadır. Bir başkasına ihtiyaç duymadan, dijital bir ortamda seansınızı gerçekleştirebilirsiniz. Olanaksız gördüğünüz durumları silerek kendiniz için bir farkındalık oluşturmuş olursunuz. Aynı zamanda anlaşılma şansını elde eder ve engelliliğin sadece zihindeki bir düşünceden ibaret olduğunu, gelişim odaklı metotlar ile görme şansına da sahip olursunuz. 

İnsan ihtiyaçları sadece fizyolojik ve biyolojik ihtiyaçlar ile sınırlandırılamaz. Bunun yanı sıra psikolojik ve duygusal ihtiyaçlar da vardır. İnsan sosyal bir varlıktır. Kendisinin ve etrafında gelişen olay ve durumlardan etkilenir. Tek başına olmadığı için ait olduğu aile, arkadaş, akraba ve diğer uzak ilişkileri ile birlikte kısaca iletişim kurduğu kişilerden etkilenmektedir. İş, okul ve evlilik hayatı gibi iç içe olduğunuz durumlarda olumsuzluklar da yaşayabilirsiniz. Kim olduğunuz ya da diğer çekincelerinizi ardınıza atıp iç huzurunuz adına adım atmanızın tam zamanı.

Online terapinin sunduğu bir diğer avantaj ise anksiyete  yaşayan kişiler üzerinde olmaktadır.  Anksiyete yaşayan kişiler hem psikolojik hem de fiziksel bir rahatsızlık duyabilirler. Mekân aidiyeti ve içe kapanıklılık; yaşadıkları duygu durum bozukluklarında ve zihinsel olarak çöküş yaşadıkları durumlarda evden çıkmak istemeyebilirler. Yaşadıkları kaygıda kendilerini anlayabilecek birilerine ihtiyaç duymaktadırlar. Onlara bu durumları karşısında online terapi ile birlikte danışman terapistle istedikleri ortamda görüşme şansına sahip olacaklar. Aynı zamanda etkili ve çözüm odaklı bilişsel davranışçı terapi yöntemi ile,  kaygınızı azaltabileceğiniz ve yaşam kalitenizi arttırabileceğinizi unutmayın. Online terapi ile, yaşayacağınız atağı size uygun bir rahatlama ve çözüm odaklı seanslar ile atlatmanın ve rahatlamanın huzurunu yaşayın. 

Bunu da seversin  HAYAT KISA EĞLENELİM AGA!

Online terapi kişisel mahremiyet ve etik değerlerinize saygı duyan bir seans şeklidir. Kişinin kendini yalnız hissetmemesi ve kendini anlayacak birilerinin olduğunu bilmesi önemlidir. Bu pratik seanslar ile birlikte mahremiyetinize saygı duyulacak bir şekilde seanslarınızı alabilir, terapilerinizi geçekleştirebilirsiniz. Kısaca ekranın bir ucundan gereken desteği ve paylaşımları sağlamış olacaksınız. Online terapi size sonuç odaklı tekniklerle tanışma fırsatı sunmaktadır.

Online terapide dikkat edilecek unsurlar önemlidir. İlk olarak sorununuza yönelik terapistinizin size sunacağı imkânların neler olduğunu bilmelisiniz. Uzmanınızın çalışma alanları, almış olduğu eğitimler, deneyimi ve çalışmış olduğu ekollerde önemlidir. Bazı ekoller ile süreç uzun işlenebilirken bilişsel davranışçı terapi ve şema terapisinin uygulamalı metotları ile daha hızlı ve çözüme yakın olabilirsiniz. Örneğin ailesel bir sorununuz var ise uzmanın aile ile alakalı bir eğitimi alıp almadığı önemlidir. Ayrıca eğer gerekiyorsa durumunuza yönelik sizi bir psikiyatriste yönlendirmesi, güvenirliliği açısından artı bir değer katacaktır. 

Konuşmak ve anlaşılmak adına güvenilir bir çözüm sunan online terapi ile hayatınıza yeni başlangıçlar sunacak, kendinize yatırım yapacak ve anda kalmanın pozitifliğini hissetmiş olacaksınız. Gerçekleştireceğiniz bu terapi şekli ile aklınızdaki sorulardan bire bir seanslarınız aracılığıyla cevaplarını bulmuş, ihtiyacınız olan rahatlamanın hafifliğini hissetmiş olacaksınız.Online terapi desteği almak istiyorsanız, ön görüşme ve randevu için Psikolojik Danışman Yusuf Bayalan ile görüşebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. H. Çolak dedi ki:

    Online terapide en önemli zorluk, karşımızdakine güvenebilmek galiba. En azından benim için çok kolay değil. Görüştüğüm kişinin gerçek bir uzman olup olmadığından emin olmak isterim açıkçaı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim