Özel Sağlık Sigortası Doğum İşlemlerini Karşılar mı?

Annekaz
3 Mart 2023
Yorum Yok

Günümüzde çoğu kişinin faydalandığı ve sağlık hizmetleri kalitesi bakımından geniş avantajlar sunan özel sağlık sigortası doğum teminatı seçeneği ile hamilelikte de işlevsel bir ürün haline gelir. Doğum teminatı eklenen poliçeler sigorta şirketlerinin bekleme süreleri sonrasında ve yine şirketlerin teminat koşulları çerçevesinde nitelikli hizmet almanın önemli bir yoludur. Genel olarak bir yıllık bekleme süresine tabi olan doğum teminatı bazı sigorta şirketlerinde 6 aya inebilmektedir. Bu nedenle hamilelik planı olan kişilerin özel sağlık sigortası yaptırmadan önce doğum teminatı koşullarını dikkatlice incelemeleri yerinde olacaktır.

Bunun yanı sıra bazı sigorta şirketleri tarafından doğrudan hamilelere yönelik olarak sunulan doğum sigortası ürünlerini satın almak da mümkündür. Sigorta şirketine göre farklı teminat ve koşullar içeren hamilelik sigortası veya doğum sigortası için kişinin bulunduğu şehir ve orada bulunan anlaşmalı hastane tercihleri gibi özel durumlar söz konusu olabilmektedir. Bekleme süresinin söz konusu olmadığı ve gebelik başlangıcından sonra da satın alınabilen hamilelik sigortaları için ödenmesi gereken prim tutarı muhtemelen daha yüksek olacaktır. Hamilelik sigortası tamamlayıcı sağlık sigortası veya özel sağlık sigortasından bağımsız olarak alınabilen bir sigorta türüdür.

Özel sağlık sigortası olan bir kişinin doğum sigortası fiyatları kapsamında teminat altına alınabilmesi için söz konusu poliçesine bunun ek teminat olarak tanımlanmış olması gerekir. Doğum ek teminatı tamamlayıcı sağlık sigortası ile de alınabilmektedir. Pek çok ilave riski ve önceden tahmin edilemeyecek problemleri içerebilecek hamilelik sürecini sigorta kapsamına almak, hamilelik planlayan kişiler için son derece ideal bir çözümdür. Böylelikle gebelik süresince ihtiyaç duyulacak muayene ve tetkikler için sigorta kapsamında işlem yapılabilir. Rutin kontrollerin yanı sıra bu süreçte beklenmeyen ilave masraflarının da söz konusu sigorta kapsamında karşılanması, hamilelik sürecinin güven içerisinde geçirilmesi bakımından önemlidir.

Özel Sağlık Sigortası Doğum Paketi Neleri Kapsar?

Özel sağlık sigortası çerçevesinde edinilecek doğum sigortası ile sağlıklı ve huzurlu bir hamilelik süreci geçirme imkânı elde edilebilir. Rutin veya beklenmeyen durumların sigorta kapsamında teminat altına alındığı bir gebelik dönemi anne ve bebek sağlığı bakımından son derece önemlidir. Özel sağlık sigortası doğum teminatı alınarak;

  • Özel sağlık sigortası ile birlikte satın alınan doğum teminatı ile hamilelik sürecinde gereken rutin kontrol ve testler karşılanır. 
  • Gebelik sürecinde ortaya çıkacak beklenmeyen komplikasyonlar için poliçede yazılı limitler dahilinde tetkik ve tedavi giderleri ödenir.
  • Poliçenin kapsamı doğrultusunda normal veya sezaryen ile yapılacak doğumun tüm masrafı sigorta kapsamında ödenir. Genel uygulama olarak epidural anestezi ile gerçekleşen normal doğumlarda masraflar tamamen karşılanırken sezaryen söz konusu olduğunda poliçenin kapsamına göre kısmen veya tamamen ödeme yapılmaktadır.
  • Doğum sonrasında hastanede geçirilmesi gereken süre içerisinde oluşacak oda ve refakatçi giderleri doğum teminatı çerçevesinde sigorta tarafından karşılanır.
Bunu da seversin  Gebelikte Baba Adaylarına Düşen Görevler Nelerdir?

Burada sayılan durumlarda geçerli olacak teminatlar ve kapsamları özel sağlık sigortası doğum teminatı koşulları içerisinde yer alır. Karşılaşılabilecek riskleri içeren ve bunların tümünü teminat kapsamına alan poliçe seçenekleri sürecin sorunsuz atlatılabilmesi bakımından oldukça önemlidir. Bu nedenle sigorta yaptırırken doğum teminatı içeriğinin etraflıca kontrolü yerinde olacaktır. Doğum teminatının ana unsurları arasında;

  • Hamilelik sürecinde yapılması gereken tahlil ve testler,
  • Gebelik sonunda doğum ve gerekmesi durumunda ameliyat, bulunur.

Doğum teminatı, hamilelik muayeneleri ile doğum işlemini esas alan bir kapsama sahiptir. Ayrıca buna ilave olarak doğum sonrasında bebeğin ilk muayenesini karşılar. Bebeğe dair bundan sonraki tüm sağlık giderleri için yeni bir bebek sigortası teminatı satın almak yerinde olacaktır.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.