Paça Çorbası – kırıklara özel çorba!!

Annekaz
29 Mayıs 2016
Yorum Yok

Eşimin ve oğlumun geçirdiği kazadan sonra hayati sorunlar atlatılıp sıra kol bacak kırıklarına gelince o kadar çok tavsiye aldım ki, tabi ki ilk sırada paça çorbası var. Paça çorbası koyun ayağından yapılan özel bir çorba seveni çok tabi sevmeyeni de kırıklar için paça çorbası tarifi aslında klasiklerden farklı değil. Paça çorbası aynı şekilde pişirip iki farklı şekilde servis edebilirsiniz. Paça çorbası yiyemiyorsnız yoğurtlu terbiyeli tavsiye ederim.

KLASİK PAÇA ÇORBASI TARİFİ

Öncelikle temiz bir kasaptan temiz koyun paçası satın almalısınız. Her kadının bir kasabı olmalı :)  tanesi 2 liradan satılıyor kişi başı 2 adet yeterli. Temizleyin kazıyın ve yıkayın. Düdüklüye parçalamadan koyun, üstünü örtecek kadar su ekleyin 1 saat boyunca pişirin. Ilık hale getirip ellerinizle etlerini kemiklerinden ayırın. Bazıları o küçük kemikleri ile yemesini sever burada karar sizin ben tamamen ayıklamayı tercih ederim. Tekrar ocağa bu sefer biraz tuz ekleyip koyun ve 15 dakika kadar kaynatın.

Artık bu şekilde yiyebilirsiniz  ezilmiş sarımsak ve ya baharat hatta sirke de servis aşamasında eklenebilir.

TERBİYELİ PAÇA ÇORBASI

Yukarıda tarif ettiğim şekilde paçayı pişirin ve ayıklayın, servise hazır hale getirin. sarımsaklı yoğurt hazırlayın, küçük bir sos tenceresinde 1 kaşık tereyağ, 2 kaşık ayçiçek yağı pul biber ve kuru nane ile yakın. Çorba kasesine bir kepçe paça çorbasından koyun, 2 kaşık sarımsaklı yoğurt ekleyin ve üzerine biraz tereyağlı sos ekleyin. Bu terbiye ile paça çorbası içmekte zorlananlar daha rahat edeceklerdir.

paça-çorbası-sade

 

Bunu da seversin  Anneler gününde önce bunu izleyin
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim