Kanserli meme nasıl görünür?

Annekaz
26 Ekim 2015
Yorum Yok

Bu zamana kadar meme kanseri bilinçlendirmesi olarak hep pembe kurdeleler , cinselleşmiş üstsüz mankenler gördüyseniz şimdi görecekleriniz sizi şok edebilir. Gerçekler acıdır. Meme kanseri sizin hayatınız alt üst edebilir ama erken teşhis ve tedavinin de önemini anlatmak hiç bu kadar etkili olmamıştı.

meme-kanseri-gerçek

Jenn Alter

Bu gördüğünüz Jenn Alter tarafından Tumblr sayfasında paylaşılmış kendine ait bir fotoğraf. Paylaşmadaki amaç meme kanseri bilinçlendirme kampanyalarının cinsellik ve pembelerle dolu yapılması. ‘Sütyene hayır günü’ gibi saçmalıkla meme kanserine karşı bilinçlendirme yapılamayacağını söyleyen Jenn’e katılıyorum. Meme bile diyemeyen kadınlar olduğunu düşünürsek bu fotoğrafın etkili olacağını da düşünüyorum.

Gördüğünüz fotoğrafta meme  kanseri teşhisi sonrası ameliyat ve 35 günlük bir radyoterapi var. Sadece yanık izleri değil mide bulantıları, baş dönmeleri, halsizlik, mutsuzluk, dökülmüş saçlar ve kırık bir kalp  Sütyene hayır günü ile teselli bulmuyor.

Görüntü mide bulandırıcı mı rahatsız edici mi size bırakıyorum.  Erken teşhis için meme muayenesini ve doktor kontrollerini aksatmayın..

Meme nasıl muayene edilir?

Üst beden çıplak olarak ayna karşısına geçin bir kolunuzu başınız hizasına getirip diğer elinizle kolunuzu kaldırdığınız taraftaki memenize dokunun parmak uçları hafif bastırarak sertlik var mı kontrol edin. Bu muayeneyi adet zamanı yapmayın adet döneminde sertleşmeler olabiliyor.

Meme dışında kızarıklık portakal kabuğu görünümü renk değişimleri çok önemli, 35 yaşından sonra ilk doğum, 11 yaşından önce adet, 54 yaşından sonra adet yakın akrabalardan birinde meme  kanseri hikayesi  riskleri artıyor. İleri seviyede kemik ağrıları mide bulantıları öksürük baş ağrıları ve zayıflama görülebiliyor. Bunların hiç biri olmasa bile sağlıklı yaşam süren kadınlar da dahi meme  kanseri riski her zaman var. Meme kanseri teşhisi için belirti ne olursa olsun uzman doktor  görüşü ve biyopsi şart.

Bunu da seversin  Kadın Doğum Uzmanı Ne İş Yapar?

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim