Sabit Yağ ve Uçucu Yağ Nedir? Farkları Nelerdir?

Annekaz
16 Eylül 2022
Yorum Yok

Aromaterapi yağları; bitkilerin kabuklarından, yapraklarından, meyvelerinden, çiçeklerinden,  tohumlarından, saplarından ya da köklerinden elde edilen yağlardır. Son derece özel tekniklerle ve büyük bir titizlikle elde edilen bu yağların genel olarak iki farklı kategoride ele alındığını söyleyebiliriz. Bunlar sabit yağlar ve uçucu yağlardır. Aromaterapi yağlarının hem beden sağlığı hem de zihin sağlığı için kullanımı bundan çok daha eski yıllara dayanıyor. 6 bin yıl öncesinde de bitkilerden elde edilen bu yağlar, çeşitli medeniyetler tarafından şifa bulmak
için kullanılıyordu.

Elbette aromaterapik sabit yağlar ile uçucu yağlar arasında ne gibi farkların olduğu da merak ediliyor. Uçucu yağ çeşitleri bitkilerin özü ya da ruhu olarak değerlendiriliyor. Bitkilerin doğada canlı kalabilmeleri için salgıladıkları kokuların yoğun özütü, uçucu yağlardır. Bu yağlar bitkilerin tüm gücünden ve özelliklerinden aromaterapi aracılığı ile faydalanmayı sağlar.

Vücudu ve aynı zamanda zihni de koku yolu ile uyaran uçucu yağlar bilinçaltına kadar ulaşabilme gibi bir özellik taşır. İşte bu nedenle kimi zaman arınmak kimi zaman da zinde kalmak için söz konusu yağlardan ziyadesiyle faydalanılabilir. Uçucu yağların bir anlamda bir bütün olarak beden ve zihin temizliği yapmayı, bir bütün olarak tüm vücut sistemlerini uyarmayı sağladığını da söyleyebiliriz.

Sabit yağlar da organik uçucu yağlar ile benzer yöntemler ile hazırlanıyor. Ancak aromaterapide bu yağlar ‘baz yağ’ olarak değerlendiriliyor. Sabit yağların cilt ile direkt olarak temas etmesinde herhangi bir sakınca bulunmuyor. Bu nedenle uçucu yağlar ile karıştırılabiliyor ve masaj tekniklerinde kullanılabiliyor. Rahatlamak için yapılan masaj
yöntemlerinin yanı sıra çeşitli sağlık sorunlarından kurtulmak için yapılan masajlarda da sabit yağ ile uçucu yağların kullanımı mümkündür.

 

Sabit Yağ İle Uçucu Yağ Arasındaki Farklar

Öncelikle sabit yağlar ile uçucu yağların bitkilerin farklı bölgelerinden elde edildiğini belirtmeliyiz. Uçucu statüde olan yağlar su buharı distilasyonu yöntemi ile elde edilebiliyor. Sabit yağların elde edilmesinde ise soğuk sıkım yöntemi kullanılabildiği gibi maserasyon yöntemi de kullanılabiliyor. Sabit yağ ile kıyaslandığında uçucu yağların çok daha güçlü bir içeriğe sahip olduğunun altını çizmek gerekir. Doğrudan kullanılmaması, mutlaka sabit yağ ile
karıştırılarak kullanılması da bundan kaynaklanıyor.

Sabit yağlar aromaterapide genellikle vücut masajlarında kullanılıyor olsa da aslında cilt bakımında ya da saç bakımında da kullanılabilir. Bazı sabit yağ çeşitleri yemek çeşitlerinde bile kullanılabiliyor. Hindistan cevizi yağı, aromatik sabit yağların yemek çeşitlerinde kullanılmasına en güzel örneklerden biridir. Sabit ve uçucu yağların sağladığı faydalar ve aynı zamanda sahip oldukları özellikler de birbirinden farklıdır. Bu nedenle faydalarını da ayrı ayrı ele almak gerekir.

Bunu da seversin  Lacrima 2023 Koleksiyonu İle Moda Dünyasına Yeni Bir Soluk Getiriyor!

Sabit Yağların Faydaları Nelerdir?

● Saç ve ciltte yağ dengesini sağlamakta oldukça etkilidir.
● Cildin elastikiyetini destekler.
● İyileşmeyi hızlandırma özelliği son derece güçlüdür ve bu nedenle yaraların daha hızlı
iyileşmesi için kullanılabilir.
● Havanın çok sıcak ya da soğuk olmasından kaynaklanan cilt hasarlarını minimize eder.
● Cilt ile doğrudan temas edebilir olması masaj yöntemlerinde kullanılmasını sağlar.
● Güneşin zararlı ışınlarına karşı doğal bir filtre oluşturan sabit yağ çeşitleri bulunur.
(Susam yağı, Hindistan cevizi yağı vb.)

Uçucu Yağların Faydaları Nelerdir?

● Uçucu yağların en önemli özelliklerinden biri son derece güzel kokmalarıdır.
● Biyolojik ve psikolojik açıdan vücudun dengesini yeniden kazanmayı sağlar.
● Ruh ile bedeni ortak bir noktada buluşturur.
● Her bir uçucu yağın frekansı, enerjisi farklıdır ve bu nedenle iyileşmeyi farklı
düzeylerde desteklerler.
● Vücutta istenmeyen, zararlı olabilen enerjilerden arınmak, çakraların dengeli
çalışmasını sağlamak için kullanılabilirler.
● Uçucu yağların önemli özelliklerinden biri de negatif enerjilere karşı vücudu ve zihni
koruyor olmasıdır.
● Bazı uçucu yağlar antiseptik özelliğe de sahiptir.

Aromaterapi Yağları Alırken Dikkat!
Aromaterapi yağı alırken seçtiğiniz ürünlerin doğal olmasına dikkat etmelisiniz. % 100 doğal olan aromaterapi yağlarını satın almanız durumunda, yukarıda da sıraladığımız faydalardan maksimum düzeyde istifade etmeyi de başarabilirsiniz. Bu noktada hangi platform üzerinden sabit ve uçucu yağ siparişi verdiğiniz önem taşıyor.

Aromaterapide deneyimli olanlar tercihini Alfheimaromaterapi.com adresinden yana kullanıyor. Tamamen doğal olan aromaterapi yağlarını kullanıma sunan bu site aynı zamanda uygun fiyatla sabit ve uçucu yağ çeşitlerini temin edebileceğiniz adreslerden biridir. Ayrıca bitki yağlarının sahip olduğu özellikleri de site üzerinden öğrenebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim