Aromatik Yağlar ve Aromaterapi

Annekaz
22 Mart 2022
Yorum Yok

Aromaterapi, yüzyıllarca alternatif bir şifa yöntemi olarak kullanılmıştır.  Birbirinden değerli bitkilerin aromatik yağları çıkarılıyor ve birçok farklı rahatsızlık için kullanılıyor.

Aromaterapi nedir?

Bitkilerin, köklerinden yapraklarından veya çiçeklerinden ısı yahut farklı yöntemler kullanılarak özlerine ayrıştırılması ile ortaya çıkan temel öğeye Aroma denir. Bu temel öğeyi kullanarak oluşturulan tedavi kürüne ise Aromaterapi denir. Günümüzde sıklıkla kullanılan Aromaterapi sözcüğü genel olarak kullanılmakta üretilen yağların isimlendirilmesi de bu genelleme üzerinden olmaktadır.

Aromaterapi için çoğunlukla uçucu yağlar kullanılmaktadır. Zaman içerisinde hangi birkinin özünün hangi rahatsızlığa iyi geldiği tecrübe edilmiştir. Lavanta yağı, Biberiye yağı, Portakal yağı, Limon yağı, Adaçayı yağı, Nane yağı gibi birçok bitkinin uçucu yağı kullanılmaktadır. Uçucu yağ elde etmede en iyi yöntemlerin başında buhar distilasyonu geliyor. Biraz meşakkatli bir yöntem olsada %100 saf uçucu yağı elde etmek biraz emek istiyor. Ancak bazı uçucu yağlar tek başına kullanılamamaktadır. Bu yağları seyreltmek için ise sabit yağlar kullanılır.

Aromaterapi Kullanım Alanları

Çok eski zamanlardan günümüze kadar pek çok şekilde kullanılan bitkilerin elbette sağlık alanında da kullanımı çok yaygındır. İlk çağlardan itibaren bitkiler yaşam alanlarında haşerelerden korunma, güzel kokularından faydalanma ilerleyen dönemlerde dekorasyon ve kozmetik anlamda kullanılmaya başlanmıştır. Zaman içerisinde bu bitkilerin özlerini ayrıştırmayı keşfeden insanoğlu, çeşitli alanlarda bitki aromalarından faydalanmış; özellikle kozmetiğin gücü keşfedilmiştir. Bununla birlikte keşfedilen başka bir olayda bitkilerin aromasının bazı hastalıkların tedavisinde daha etkili olduğu idi. Günümüzde bitkilerin özlerinden yapılan suni ilaçlar kullanılmaktadır. Yani bitki özleri kullanılarak laboratuvar ortamında denetlenerek yapılan, bu ilaçlar görece daha ucuza ve daha fazla adette üretildiği içinde yaşadığımız dünyanın nüfusuna yetebilecek seviyede bulunur.

Ancak dünyada uzun bir süredir, hastanelerde doktorların aromaterapiyi kullandığı bunun tıbbi bir tedavi yöntemi olduğunun kabul gördüğünü gözlemlemekteyiz. Ülkemizde bu tedavi kürünü maalesef uygun şekilde yapılmamış, bitki özlerinden veya tamamen kimyevi yağlardan satılmakta ve terapiyi uygulama ehliyeti olmayan kişiler tarafından kullanılarak durum çoğunlukla kötüye kullanılmıştır. Bu nedenle uygun üretici ve kişiler de zorluklar yaşamaktadır.

Bunu da seversin  Avon “Ayrılmaz İkili” Videosuyla Meme Kanserine Dikkat Çekiyor

Başlıca kullanım alanları arasında, 

  • stres ve anksiyete ve depresyon yönetimi, 
  • mide bulantısı şikayetleri, 
  • hazımsızlık ve bağırsak bölgesindeki gaz ve şişkinlik tedavisi, 
  • kas yorgunluklarına bağlı, yoğun stresle gelen kas ve vücut ağrılarının tedavisinde tercih edilmektedir.

Uygun bir aromaterapist ve doğru tercih edilmiş aromatik yağlar eşliğinde uygulanan kürlerin faydaları sevindirici düzeyde çoğalmaktadır. Aromatik yağları edinerek evinizde de kendinizde kullanabilirsiniz. Örneğin lavanta yağının stresi alma ve uyumayı kolaylaştırıcı etkisi artık bilinen bir gerçek. Ev kullanımı için yapmanız gereken ihtiyacınıza göre seçeceğiniz bir uçucu yağ, bir difüzör ve birazda su.Kaliteli ve %100 saf uçucu yağlar için Mavili Kapı aromaterapi serisini inceleyebilirsiniz. Aromaterapi rehberi sayesinde yağların kullanımı hakkında ve bu alanda merak ettiğiniz birçok konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim