Şeker çağımızın sigarasıdır

Annekaz
29 Eylül 2016
Yorum Yok

Hiç bir zaman çok zayıf olmadım, çok da kilolu değildim ama yaş ilerledikçe beslenme alışkanlıkları değiştikçe her sene bir kaç kilo daha alıyorum. Bu benim sorunum ama kilolu çocuklar, şeker hastası olan gençler bu devletin çok ciddi bir sorunu sebebi ise sadece sağlıksız beslenme, hareketsizlik değil  değil her şeye sokuşturulan şeker.

kac kasik seker tuketmeli

ABD’de bir araştırmaya göre insanın günde tüketmesi gereken şeker oranı 4 ile 7 kaşık arasında.. çay kaşığı!  Ama direkt şekeri ( kaşık kaşık beyaz şekerden bahsediyorum)  tüketmeyen ama toplumsal beslenme düzenini uygulayan birisi nerdeyse 40 kaşık kadar şeker tüketiyor. Soslar, ekmekler, hazır gıdalar.. tabi Bunda en büyük paya içecekler sahip yani Coca Cola,Pepsi ve diğer şekerli meşrubatlar..

(Görselde Şekerin normal tüketim değerleri gösterilmiş: beslenmenin ilk yıllarında maksimum 4 çay kaşığı, okul öncesi 3 kaşık, gençlik yıllarında 5 kaşık, kadın ve erkeklerde görüldüğü gibi 6 kaşık ya da 9 kaşık şeker tüketilebilir)

PAKETLENMİŞ GIDALAR!

Paketlenmiş gıda firmaları sağlıksız ürünleri ile çocukları kendine öyle bir çekiyor ki biz aileler bile bu oyunun farkına varamıyoruz bebeği 6 ayı geçen bir anne raftan bisküvi dolu bir paket alıp sadece sütle ya da bir şeylerle ıslatıp ‘gerçek gıdaya’ geçtiğini sanabiliyor. Yani bebeğinizin ağzına kaşıkla soktuğu şey hazır bir gıda mı? bir düşünün. Şekerle çocuklar ne kadar geç tanışırlarsa o kadar iyidir. Siz çocuğunuzun mamasına şeker katmazsanız sütüne şeker katmazsanız çocuklar şekeri öğrenmez bilmez evet eninde sonunda tanışacaklar 6 -7 yaşında okula başlayan bir çocuğunuz olduğunu düşünün beslenme çantasını siz hazırlıyorsunuz meyve suyu koymuyor bunun yerine su ve meyve tercih ediyor sağlıklı da bir sandviç hazırlıyorsunuz harçlık da vermezseniz ve gerçekten bebeklikten itibaren bilinçlendirirseniz çocuğunuzun şeker alımı minumum seviyede olur.

Hazır gıda firmaları sizi tencere yemeklerinden uzak tutmaya çalışır, daha ucuzlardır hatta tavuk ve et sektörüne bile çamur atmaya çalışırlar çünkü her şeyi şekere bulayıp vermek pek çok sektöre birden para kazandıran inanılmaz kolay bir yöntemdir.

Bunu da seversin  İridoloji nedir? Göze bakıp hastalıkları görmek mümkün mü?

ŞEKER ZEHİRDİR

Canan Karatay belki milyon kere Şeker zehirdir demiştir bu sadece onun lafı değil ABD’de sağlıklı beslenme çabası içindeki pek çok sosyal örgütün de sloganı bu. İş o kadar çığırından çıkmış ki sebze parçalı bol peynirli yağlı bir pizza dilimine bile aslında sebzedir diyebilen para kurbanı olmuş politikacılar var. Şeker belki siz evde kek yapıp günde bir iki dilim yerken sağlıksız değildir ama her şeye katılmış ve adını buradan yazamadığım mısırdan üretilen onlarca şeker çeşidi var hemen her paketlenmiş gıdada bulunan bu şeker insanları yavaş yavaş obezite uçurumuna sürüklüyor.  Aslında bunların hepsini biliyorsunuz değil mi? Türkiye’de paketlenmiş ve hazır gıda sektörü çığ gibi büyüyor  lütfen tencere yemeklerine şans verin daha sağlıklı bir gelecek için  geleneksel ve pratik sağlıklı tarifler p kadar çok ki..

Sigara ve tütün ürünleri nasıl bir zamanlar sağlığa zararlı değil yalanı ile milyonlarca insanı zehirlediyse şeker de şimdi bu işi yapıyor, sigara nasıl şimdi tü kaka olduysa gelecekte şeker de aynı sınıfa girecektir. Özellikle kışa girdiğimiz şu günlerde propiyotik açıdan zengin gıdalar ve tencere yemekleri tüketmeniz en doğrusu hem bağışıklık sisteminiz güçlenecek hem de daha fit görüneceksiniz..

Bu aralar Dukan Ekspres diyeti ile ilgili oldukça çok soru alıyorum. Dukan ya da Karatay diyetlerinde hiç şeker yoktur ve ya çok azdır belirtmeden geçemedim. 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.