Şen Piliç Fabrika gezisi

Annekaz
11 Şubat 2015
7 Yorum

BESD-BİR Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği’nin düzenlediği etkinlikle tavuk sektörünü daya yakından tanımak üretim tesisini görmek için  Şen Piliç tesislerini ziyaret ettik.

Şen Piliç son teknoloji hijyen kuralları uygulama sisteminin neredeyse  tamamını tesisinde zorunlu hale getirmiş. Personel çalıştığı bölüme göre iş kıyafeti giyerken girişte uygulanması gereken prosedürler var. Her şeyden önce çizmesiz, maskesiz, bonesiz ve iş kıyafetsiz hiç kimse turnikelerden geçemiyor. Turnikelere yaklaştığınızda kartınızı bastıktan sonra giydiğiniz çizmelerin altını dezenfekte eden bir suya giriyorsunuz ve fırçaların olduğu bir yolda sistem çizmelerinizin neredeyse tamamını fırçalayarak temizliyor. Sonrasında ellerinizi gösterdiğiniz bir sitem ki bu turnike kapılarını açıyor, ellerinizi gördüğünde otomatik olarak dezenfektan sıkıyor. Bir sonraki eylem ise yine ellerinizi kullanmadan “diz butonları” ile çalışan musluklar sayesinde ellerinizi yıkıyorsunuz. Turnike sisteminin sonunda yine ellerinizi gösterdiğiniz sistem bir dezenfektan sıvıyı püskürterek zorunlu hijyen bölümünün sonuna geliyorsunuz ve iş sahasına giriyorsunuz.

İçeri girdiğinizde geniş bir üretim ve kesim bandı ile karşılaşıyorsunuz kesilen ve yolunan piliçler önce otomatik göz ile kalite kontrolünden geçiyor. Üzerinde tüy kızarıklık ya da başka bir anormalliği olan tavuklar ayrılıyor. Tavuklar eğer parçalara ayrılacaksa her birim için ayrılan kesim makinelerine gidiyor. Kanatlar göğüs ve butlar bu şekilde paçalara ayrılıyor.

Parça tavuklar özel olarak paketleniyor ve tartılıp karton kutulara alınarak soğuk depoya gidiyor. Soğuk depoda dağıtımı bekleyen piliçler soğutucu araçlarla Türkiye’nin her yerine dağıtılıyor.

Kesim hanede ise tavuklar baş aşağı asılıp hafif bir elektrik akımı ile sersemletilip elle tek tek kesiliyor. Şen piliç tesislerinde makine ile kesim yok. Ben özellikle kesimin İslami koşullara uygun olup olmadığını sordum, sabah besleme ile işe başladıklarını söylediler.

Şen piliç tesisleri hijyenik bu sürpriz değil zaten olması gerektiği gibiydi ayrıca işçilerin yemekhanesi temizliği masalarındaki çiçekleri düzen ve intizami ile de dikkatimi çekti. Bir tavuk kesimhanesi için oldukça sıcak ve sevimli bir mekan haline getirilmiş :) Ayrıça Şen piliç tesislerinde veterinerinden tesis sorumlularına kadar gösterdiği ilgi çok sıcak ve bilgilendiriciydi  sabırla sorularımıza cevap verdiler..

Bunu da seversin  Bebeğinizin fotoğrafı nasıl olsun

İlk defa bir tavuk tesisi görmüş bilgilenmiş oldum tavukla ilgili biliyorum herkesin aklında tonlarca soru var. Ben içim rahatlıkla tavuk tüketiyorum tavuksuz bir hayat düşünemiyorum..

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (7)
 1. gülsen dedi ki:

  en garibi de o tüylü ya da kilosu fazla/az gelen tavukları anlayıp banttan atan mekanizmaya hala hayret ediyorum.

 2. emine kanak dedi ki:

  Sadece sizin icin degil sayenizde hepimiz icin yararli bir gezi olmus gonul rahatligi ile sen pilic alabilecegix :)

 3. ayşegül dedi ki:

  Bizim çocuk doktorumuzun uyarısı ile çok uzun zamandır hiç tavuk yemiyoruz.. Üstelik hem ben hem de çocuklarım tavuk etini çok severiz.. Ama insan bu kadar çok bilgi kirliliği içinde doğruyu bulamıyor..

  • annekaz dedi ki:

   evet bu konuda bilgi kirliliği var nasıl içe siniyorsa öyle yapılması en güzeli galiba yaklaşık ben açıkcası hiç esirgemedim en büyüğü 20 en küçüşü 15 yaşında..bir sorunla karşılaşmadık boyları kiloları normall ergenlikleri normal bilemiyorum insanın kafası gerçekten karışıyor..

 4. bademlebuduk elif dedi ki:

  makine ile kesim olmaması güzel bişi
  çok aydınlatıcı olmuş

 5. Senem dedi ki:

  tavuk eti yemek konusunda hepimizn kafası çok karışık. Biraz da olsa bilgilendirilmek güzeldi teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim