Sizin hiç plastik ayakkabınız oldu mu?

Annekaz
19 Mayıs 2014
Yorum Yok

Naylon rengarenk ayakkabılar vardı. En az otuzlu yaşlarda olanlar hatırlarlar. Rengarenk çeşit çeşit ayakkabılar. Moda felan değildi.. Ucuzdu, basitti, kullanışlıydı.. Değme ayakkabılardan rahattı. Ancak içinde astarı olmadığından ve belkide o zamanların teknolojisi yüzünden kopma ve deforme olma dirençleri azdı. Çabuk yırtılır ve deforme olurdu.

Yine hatırlar mısınız bilmem.. Bakkallar, kuruyemişçiler böyle bol bol yoktu.. Köylerde ve büyük şehirlerin kenar semtlerinde çerçici gelir (hurdacı) plastik, bakır aliminyum hurdalarına para vermez onun yerine parmak gibi kuru üzüm, keçi boynuzu ve kırık leblebi verirdi. Bazı çerçiciler işi büyütüp rengarenk akide şekerler de getirirdi. Bakkalın, akide şekerlerin bile kıymetli olduğu dönemlerdi o dönemler..

Plastik ayakkabım pembe şeffaf bir ayakkabıydı hafif topuğu bile vardı mahalledeki kızların çoğunun erkekimsi terliklerinden hayli hayli lüks sayılırdı ama neticede plastikti işte geçen yaz benzerini ünlü bir mağazanın vitrininde gördüm. Üzerinde kabarıkça bir etiket vardı hey gidi günler dedim ister istemez.. Sonra bu plastik şeffaf ayakkabı tasarımlarını gördüm. Bazılarını çok beğendim tabi bu ayakkabılar özel tasarım benim 5 liralık pembe plastiklerim kadar olmaz ama insan görünce bir tuhaf oluyor.. Belki sizinde plastik ayakkabınız olmuştur da beni biraz anlarsınız kısaca ayakkabıyı falan boş verin çocukluğumu özledim

 

 

Bunu da seversin  Baklava yufkasından börek - patatesli kıymalı börek
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.