Sobaya mı dönsek?

Annekaz
15 Ekim 2008
5 Yorum

Bi çoğumuzun çocukluğunda vardır soba, üzerinde kestane pişirilen mısır patlatılan,bakır güğümde her zaman hazır sıcak suyu bulunan gece sessizliğinde çıtır çıtır yanan sobalar.Sobanın olduğu odada tropikal iklim mevcutken diğer odalarda kutup havası hakim olsa da sobanın genelde güzel hatıraları var.Yıllar önce doğal gaza geçtik geçerkende pek sevindik ne bilelim böyle olacağını!! BOTAŞ bugün yarın % 15 zammı çakacak..onların suçu yok efenim otomatik fiyatlandırma! yıllardır yapılan dandik gaz alım sözleşmelerinin kazıkları bunlar.Zaten K.Irak yönetimi doğal gaz üretimine başlayacakmış utanmayız onlardan da gider alırız!!!

Evinizde soba varsa ve  bu sobayı zor idare ediyorsanız hiç doğal gaza geçmeyin derim ben ev sıcak mı soğuk mu belli değil ki ben buna alışık değilim kışın ev dediğin sımsıcak olur.Fakat bunun için günde 30 lira gibi bir parayı gözden çıkarmanız gerek.Bir ayda  evın ısınmasına harcayacağınız para neredeyse 1000 lirayı  bulur.(eviniz genişse) Benim aldığım maaş, ısınmaya ayıracağım bütçe belli.Mecburen vanalar kapanıyor.İki oda bir mutfak ısınırsa ısıncak gerisinde kış iklimi devam edecek.Yataklar taşınacak,Belki koyun koyuna yatılacak işte medeniyet :) keşke sobaya dönebilsek hiç olmazsa bıyığında çamaşırlarım kurur üzerinde sıcacık çayım her zaman hazır olurdu :(( alın size bir kınama daha, ülkeyi bu hale getiren bu kadar pahalı gaz alan buna engel olamayan gaza bağımlı kalan bilumum kim varsa kınım kınım kınıyorum.!
Bunu da seversin  1001. konu 1001 parça yürek
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (5)
 1. GeCe dedi ki:

  soba iyi güzel de, çocukluğumda ders çalışırken diğer odaların buz gibi olması nedeniyle hep sobanın olduğu odada durmak zorundaydım, tv falan açık herkes bir arada iken ve bazen misafir gelince de sürekli kalabalık içinde bir kösede konsantre olmaya çalışırdım. Yaptım da ama o zaman merkezi kalorifer olan evlere sırf bu yüzden çok özeniyordum. Şimdi ise keşke yine soba olsa da herkes bir arda olsa.

 2. beliz dedi ki:

  çok doğru söylüyorsun anne kaz ben bu doğalgaz işinden hiçbişey anlamıyorum biz kömür diyarı memlekette yaşıyoruz ama bizide zorluyorlar doğalgaza geçeceksiniz diye dünya masraf yapıp geçtik bakalım ne yapacağız bu kış bu nasıl bir devlet politikasıdır anlayan varsa anlatsın diyeceğim …

 3. Gönül dedi ki:

  Merhabalar.Ben küçük bi ilçede yaşıyorum ve bizim burda doğalgaz yok o yüzden evimiz sobalı.Evet çok sıcak oluyo üzerinde ekmek kızartıyosun herzamn sıcak su var çayın sobanın üzerinde annem bide kurufasulye yapar ağar ağar pişer o kurufasulye nasıl lezzetli olur.tebi bi eksi yanı sizinde dediğiniz gibi diğer odaların kutup gibi olması.ama artık alıştık.Bende doğalgaz olan evlerde hiç ısınamıyorum neden bilmiyorum.Ama bundan sonraki hayatımı doğalgazlı bi evde sürdürücem hiç ısınamıycam.Sevgiler

 4. FİGEN KARAVAŞ dedi ki:

  Daha dun gece soyledim esime.
  Bu sene soba alalım kuralım dedim.
  Bizde de klima ile ısınma var.
  Bu elektrik zamlarıyla bilemiyorum halimiz ne olacak. Bu sene doğal gaza gecelim diye dusunuyorduk , artık dusunmuyoruz. Biz İzmir deyiz.

  Benimde cocukluugm soba ile gecti,iyi hostu ama diger odalara gidince o donma hissi !…

  sevgiler,
  Figen Karavaş
  http://www.yemekbiz.blogspot.com

 5. Umut dedi ki:

  Verdiğiniz doğalgaz hesabı çok doğru. Bu açıdan soba çok mantıklı, bacamızın çekeceğini bilsek biz de alacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim