Limon ağacım ve Evde Limon ağaçları!

Annekaz
21 Ocak 2013
Yorum Yok

limon cicegiLimon ağacı almıştım daha doğrusu fidesi yaklaşık 1 metre boyunda eve geldiğinde üzerinde zaten bir limon vardı çiçek vs yoktu. Biliyorsunuz doğal gaz sorunu nedeniyle soba sefası sürüyorduk başka odaların ısısına güvenmediğim için sobalı mutfakta bakıyordum.

Limon fidesi mutfakta çok iyiydi coşmasa da çiçeklendi hah dedim en azından öldürmeyeceğim fakat güneşin az geldiğini düşünerek kızların odasına aldım eh hali ile biraz serin 3 günde yapraklarını büzdü cansız bir hal aldı. Sonra yine mutfağa getirdim bu sefer tezgahın üzerine koydum Aman Allah çok sevdi yerini her yerinden sürgünler çıktı çiçekler açtı mis gibi kokuyor. Yaprakları biraz cansız ve dökülüyor öğrendiğime göre yer değişimlerinde  ısı değişimlerinde normalmiş toprağını pek beğenmiyorum fakat üzerinde çiçeği varken değiştirmeye cesaret edemedim. Normal çeşme suyu ile suluyorum ama en az bir gün bekletiyorum suyu bir de önemli bir nokta evde bakılan limon ağaçları çekirdekten gelmişse yani aşısızsa meyveye durmuyormuş bu önemli benim limonum aşılı olduğu için çiçekleri limon meyvesi oluyor. Tek istediğim biraz dalları kalınlaşıp şu cılız halinden kurtulsun ya da kötüleşmesin yeter..bu arada kızlar limona gösterdiğim ilgiyi acayip kıskanıyor.

Aşağıdaki fotoğraf ise internette çok yaygın ben limon çekirdekleri olduğunu çok geç öğrendim. Sanırım önce su içinde bekletip dış kabuğunu yumuşatıp öyle saksıya ekiyorlar ki bu limon büyüse bile meyveye durmaz ancak yeşillik olur ama  tabi o da çok güzel..

limon

 

 

Bunu da seversin  Sabah sabah kıskançlık krizi
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim