Okul öncesi çocuklar için 15 aktivite

Annekaz
20 Ocak 2017
1 Yorum

Sömestir tatili için evde kalma gibi bir planınız varsa okul öncesi yaştaki çocuklar için etkinliklere ihtiyacınız olabilir. 15 tatilde evde yapılacak etkinlikler denince akıla hemen minik sanat işleri, anne baba katılımlı aktiviteler evde bulunabilecek malzemelerle eğlenceli vakit geçirmek akla geliyor. Çocuklar çok enerjik  onların hızına yetişmek mümkün değil ama çocukları tüm gün televizyon karşısına ya da tabletle bir başına bırakmak da sağlıklı değil. Tableti de tamamen yasaklamanıza gerek yok. Çocuk gelişim uzmanları, tamamen yasaklamak yerine kontrollü kullandırtmayı öneriyor. Bunu sağlamak için MentalUP Çocuk Oyunu‘nu indirebilirsiniz. MentalUP, günde 20-25 dk’lık oyun setlerini çocuğunuza özel otomatik belirliyor ve süresi dolunca daha fazla oynatmıyor. Zaten pedagojik ürün sertifikasına sahip nadide çocuk applerinden biri MentalUP. Mutlaka bir göz atın derim.

15 tatil boyunca günde 1 ya da iki saat çocuğunuza vakit ayırarak hem eğlenebilir hem de çocuğunuzla beraber öğrenebilirsiniz bakalım 15 günlük etkinlik takvimi için ben neler bulmuşum :)

Öncelikle şartlar: amaç beraber vakit geçirmek, ama buradaki tüm aktiviteleri tek başına yapmalı sizden yardım alabilir ama çocuğunuza başarma duygusunu tattırın. Evde kullanılan geri dönüşüm malzemeleri değerlendirin. Yaparken eğlenin ve bol bol konu hakkında sohbet edin. Ortalığın dağılmasına batmasına çok fazla takılmayın etkinlik sonrası yine beraber toplayın. Pinterest – Krokotak gibi sitelerde yüzlerce fikir bulabilirsiniz.

1. gün

okul oncesi oyun aktiviteleri 2

15 tatilde evde yapılacak etkinlikler

Büyük bir fon kağıdı alın ve evdeki objeleri üstüne koyup çevrelerinden çizin. Anahtar, kaşık, kapak ne olursa. Çizgiler kalın ve belirgin olmalı sonra tüm objeleri bir sepete doldurun ve kağıdı serip beraber oynayın objelerin yerlerini bulun ve isimlerini söyleyin ne işe yaradıkları konusunda sohbet edin.

2. Gün

okul oncesi oyun aktiviteleri 3

15 tatilde evde yapılacak etkinlikler

Büyük bir balık çizin balığı çizerken mesela bu palamut olsun deyin ya da palyaço balığı ve balığa bir hikaye uydurun güzel olsun :) ve onu renklere boyayın mesela balık okula gitsin en sevdiği renk kırmızı olsun vs..

3 Gün

okul oncesi oyun aktiviteleri 6

15 tatilde evde yapılacak etkinlikler

Filler çok akıllı hayvanlardır filler hakkında minik bilgiler edinip bunu çocuğunuzun anlayacağı şekilde anlatarak anne ya da baba fil ve yavru fili beraber plastik ya da kağıt tabaklarla hazırlayın boyayın.

4. Gün

okul oncesi oyun aktiviteleri 8

15 tatilde evde yapılacak etkinlikler

Bu kadar şişe mantarınız olmayabilir  ama mesela kapaklar olabilir. Minik legolar olur amaç büyük bir kutudan daha dar ağızlı mesela bir meyve suyu şişesini doldurmak. Sayı sayabilecek yaştaki çocuklar doldururken sayabilir tekrar boşaltıp doldurabilir. Çocuklar bir kaptan diğer bir kaba bir şey aktarmayı severler..

okul oncesi oyun aktiviteleri 10

5. gün Özellikle evde iki çocuk varsa böyle bir yarış çok hoşlarına gider yoksa yarış arkadaşı siz olun.  İki çamaşır sepeti ve çeşitli küçük oyuncaklarla sepet içine basketbol oyunu  oldukça eğlenceli olabilir.

okul oncesi oyun aktiviteleri 11

6. Gün

Bardaklar ayak topu ile devrime sadece kız ya da erkek değil okula giden ve harfleri öğrenen çocuklr için kağıt bardakların üzerine harfler yazılabilir ya da okul öncesi çocuklar için sticker yapıştrarak hedefli top atması sağlanablir. Mesela  A harfini devir, ya da pembe sticker olanı devir gibi..

Bunu da seversin  Çocuklar okula nasıl gönderilir?

okul oncesi oyun aktiviteleri 12

7. Gün Örümcek bant oyunu.. Boya yapmakta kullanılan maskeleme bandını hulahop halkasına örümcek ağı şeklinde yapıştırın ve yapışkan kısmı yüzünüze dönük şekilde yukarı bir noktaya asın ve pamuk kağıt topları gibi hafif maddeleri atıp yapıştırarak eğlenceli bir saat geçirin.
okul oncesi oyun aktiviteleri 15

8. Gün

Makarnalar çocuklarla el işler yapmak için oldukça uygun malzemelerdir. Kelebekler çiçekler kolyeler bilezikler kolayca yapılabilir yukarıdaki sadece örnek bir çalışma. 8. tatil gününü makarnaya ayırın hatta pişirip beraber yeyin.

okul oncesi oyun aktiviteleri 16

9, Gün

Yine hem yiyecek hem sanat dolu bir gün! Önce beraber güzel bir film bulun mısır patlatın ve izleyin kalan mısırlarla böyle bir bahar ağacı yapın. Ağaca yapıştırdığınız mısırları pembeye boyayın he mevsimleri anlatın hem de el işini tamamlayın.

okul oncesi oyun aktiviteleri 17

 

10. Günü kuşlara ayırdık. Size gerekli olan malzeme fındık kreması kabı, biraz ip, ekmek kırıntıları ve delmek için makas benzeri bir alet. Krema kabını ve kapağını karşılıklı gelecek  şekilde 4 yerden delin. 30 cm kadar iplerle bağlayın ve çatılı bir yemlik yapın. içine ekmek kırıntıları buğday gibi kuşların yiyebileceği şeyler koyun pencereden görünebilecek bir yere asarak kuş gözlemi yapın :) Tabi bu arada kuşlar hakkında bol bol sohbet edebilirsiniz.

okul oncesi oyun aktiviteleri

11, gün Oyun hamuru günü! Oyun hamurunuzu kendiniz yapabilirsiniz 1 bardak suyu küçük bir tencereye koyun  yarım bardak tuz koyup kaynatın içine bir kaşık sıvı yağ ekleyip bardak unu boşaltın ve tencereye yapışmayan bir karışım olana kadar karıştırın.  İsterseniz gıda boyaları ile renklendirin. Şimdi sıra geldi oyuna. Pipetleri beraber  hamura geçirin ve boru makarnaları bu pipetlere dizmesini sağlayın.

okul oncesi oyun aktiviteleri4

11. Gün Biraz daha dikkat Bir buz kalıbına içine sayıları yazın küçük bir şeker maşası ile çekirdek ya da kuruyemişleri içine sayısına göre koymasını isteyin hem el hem de beyin kasları için faydalı bir çalışma :)

okul oncesi oyun aktiviteleri5

12. Gün Konu geometri. Küçük bir tahtaya fotoğrafta görüldüğü gibi raptiyeleri sabitleyin. Eşit aralıklarla simetrik olmalı. Renkli lastiklerle örneklerde olduğu gibi şekiller yapın. Basit kare üçgen dikdörtgen şekillerinden başlayarak ev çiçek yıldız gibi daha karmaşık şekillere geçebilirsiniz.

okul oncesi13.Gün düğme ve keçelerle zincir. 15 cm boyunda ve 3 cm genişliğinde keçeleri kesin bir tarafına çocuğunuzla beraber düğme dikin diğer tarafına düğmenin ilik kısmını açın. Düğmeleri ilikleyerek zincirler oluşturun bu etkinlik hem çok öğretici hem de çok eğlenceli. Keçe kesme düğme dikme ilikleme kısmını beraber yapabilirsiniz.

okul oncesı114. Gün eğer hala ayakkabılarını bağlayamıyorsa bu etkinlik harika bir fikir. Kalın kartonu ayakkabı formunda kesin süsleyin ve fotoğraftaki gibi delikler açıp bağcıkları geçirin.

okul oncesı balik

15 Gün. Bu balığı yapmayan kalmadı sanıyorum kağıttan yapılacak en iyi oyuncaklar içinde kesinlikle üst sıralarda. Yapımı oldukça kolay ve videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. Feriha dedi ki:

    Hep ihtiyacım olan şeyleri paylaşıyorsun teşekkürler annekaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim