Süt Kardeşler – Anne sütü olanlar olmayanlara versin

Annekaz
27 Mayıs 2012
1 Yorum

Anne sütü olanlar olanlar olmayanlara versin  projesini duymuşsunuzdur belki de katılımcısınız harika bir proje ama eksiklikleri var. Dini boyutu baştan göz ardı edilmiş. Markaanne.com’da yürütülen proje başlar başlamaz  aklıma bu soru geldi fakat düşüncelerimi hiç bir ortamda paylaşmadım.

Toplumsal bir projeye başlanırken ölçülüp tartılır, soru işaretleri bırakmadan toplumun inançlı inançsız her kesimine hitap edecek,  fakir zengin herkesin yararına olacak projeler gerekli desteklerle sağlıklı bir şekilde büyür.

Fakat bu projede çok büyük bir yanlışlık var. Aynı annenin sütünü içen bebekler kardeş olurlar. En azından müslüman inancına sahip olanlar için bu kesindir.  Nisa Suresi 23. ayet; “Sizi emziren analarınız ve süt cihetinden kardeşleriniz size haram kılındı”

Yani tartışılacak yanı yok, proje iyi niyetle yapılıyorsa şöyle bir düzeltme yapılabilirdi; Kız bebek annelerinin sütleri ,ihtiyacı olan kız bebeklere verilecek.. bu kadar basit, bu da yok.

Açıklamaya gelince ‘ Biz çocuklarımızı kardeş gibi yetiştiriyoruz..’  bu ancak Güzellik yarışmalarında dilenen ‘dünya kardeşliği..’ dileği kadar gerçekçi bir açıklama..

Oğlumu emzirirken sütüm çok olduğu için aynı mahallede bir kız bebeği de emzirmiştim o kız benim süt kızım oğlum içinde kardeşidir.. En azından bizim için böyle. İsteyen istediğini yapmakta özgürdür, blogumu ve beni tanıyanlar ‘cahil bir yobaz’ olmadığımı bilirler projeyi başlatan ve bu şekilde yürüten sorumlu kişilerinde projelerine her alanda sahip çıkmaları , eksikliklerini düzeltecek kadar yürekli olmalarını beklerim..Bu arada Gülben Ergen bu konuyu çok sevdiği(miz) CemalNur hocamıza sorsun :))

 

 

Bunu da seversin  Felaket üstüne felaket
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. gulsenz dedi ki:

    Bu projeyi duydugumda benimde aklima ilk bu dusunce gelmis ve iyi bir amacla baslayan ama cok onemli seyleri ise atlayan bir proje oldugunu dusunmustum. Yaziniza da tamamen katiliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim