Sütyen ölçünüzü biliyor musunuz?

Annekaz
31 Mayıs 2021
Yorum Yok

Kadınların  neredeyse hayatları boyunca özen gösterdikleri sağlıklarını kolladıkları, gözü gibi baktıkları ve  dünya para harcadıkları memelerden bahsedeceğiz bugün. Siz isterseniz göğüs diyebilirsiniz ama herkesin göğsü bizim memelerimiz var :) ve gerçekten hayatımızda sandığınızdan çok daha önemli bir yere sahip.

HANGİ MEMEYE HANGİ SÜTYEN

Sütyen kelimesi sanıldığı gibi süt yada emzirmekle ilgili bir eylemden gelmiyor. Sütyen Fransızca soutien-gorge  – alttan tutmak destelemek anlamına gelen kelimeden geliyor. Aslında gorge / meme  kelimesine daha yakın olsa da bizde sanıyorum mesafeli olsun diye göğüs destekleyici gibi açıklamalarla yazılmış, ne yapalım bizde alıp Göğüs  destekleyici anlamına gelen  Sütyen olarak bağrımıza bastık.

Sütyen aslında her kadının  giydiği en değerli parça; çünkü iyi bir sütyen  giyilen elbiseyi düzgün gösteriyor, gün boyu rahat bir ayakkabı gibi işinizi kolaylaştırıyor, sizi olabilecek ağrılardan koruyor. Sürekli tene temas eden danteli, kopçası, teli askısı olan bir kıyafetin rahat olması ve ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılaması mucize gibi bir şey.

Doğru sütyen seçimi için önce sütyen bedeninizi bilmeniz gerek , peki doğru sütyen ölçüsü nasıl alınır? Sütyen bedenleri yanından B  C gibi harfler ne anlama gelir hemen anlatıyorum.

  1. Sütyen ölçüsü alırken regl döneminde olmayın.
  2. Bir mezura alın ve ayna karşısına geçin.
  3. Desteksiz üstünüze tam oturan bir sütyen üzerinizde olabilir.
  4. Göğüs tam altını ölçün ve not edin. Örnek veriyorum 75 cm olsun bu sütyen bedeni
  5. Mezurayı göğüs ucunun üstünden geçirerek ölçün bu ölçü de örnek  89 olsun, bu çevre ölçüsü
  6. Sütyen bedeni çevre ölçüsü arasındaki fark sizin cup ölçünüzü belirler.

Yani bu örnekteki kişinin sütyen ölçüsü 75 B sütyen alırken bu ölçüyü kullanmalı.

Tabi ölçüler dışında sütyen seçimi diğer faktörlere bağlı olarak değişebiliyor. Mesela emzirme sütyeni alacaksak , ya da toparlayıcı bir sütyen seçeceksek sadece ölçülere değil kullanım kolaylığı, işlevselliği gibi değişik değişik detayları göz önünde bulundurmalıyız, kısacası sütyen seçimi sadece numaralara bedenlere bağlı bir olay değil ama beden ölçüsü bilmek çoook önemli.

Bunu da seversin  Paslanmaz Çelik Ürünlerle Çok Özel Lezzetlere Zahmetsizce Ulaşın

Büyük memeli hanımlar, minimizer yani küçültücü ve daha çok destekleyici sütyenler seçmekte çok haklılar çünkü iri memeler doğru sütyen tercih edilmediğinde sırt ağrılarına neden olur bu da günlük hayatı çok etkiliyor.  Daha küçük memeli hanımlar dolgulu push up sütyenler tercih ederek kendilerini daha iyi hissediyorlar. Memeleri ile barışık olan şanslı kadınlar ise istedikleri sütyeni giyip çok daha mutlu ve özgüvenli oluyorlar.

Sütyen içimizdeki gücün, şıklığın ve rahatlığın bir nevi simgesi aslında, kadınlar olarak toplumun her alanında her halimizle yer alıyoruz.  Spor yapıp başarıdan başarıya koşarken, geleceğin örnek insanlarını yetiştirirken,  inşaatlarda,  bilgisayar başında çalışırken sadece kendimize değil bizden sonra gelecek kızlarımıza da cesaret veriyor ve örnek oluyoruz. Kadınlar toplum içinde yükselirken bize destek olan ve bizi her halimizle kucaklayan beden ayırt etmeyen kalıplara sığdırmayan  Suwen gibi firmalara da hayranız.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim