Tik Tourette Sendromu Nedir? nasıl anlaşılır?

Annekaz
18 Nisan 2018
Yorum Yok

Farklı ve az tanın az bilinen hastalıklar toplum tarafından hep öyle ya da böyle bir şekilde tepkiye karşılanır.  Tourette Sendromu’da bu hastalıklardan birisi çünkü hastalık tiklerden oluşuyor. Tik TDK’ya gör herhangi bir kas kümesinin istençdışı devinimi ya da bir alışkanlık olarak ikide bir yinelenen gülünç, sıkıcı söz ya da el, kol, yüz devinimi demek.

Tourette Sendromu Nedir?

Tourette Sendromu’da tiklerin tıp dilindeki genel adı. Kasların istemsiz hareketi , istemsiz sesler çıkartma gibi sonuçları var. Hastalık 3 yaşlarında iken fark edilebiliyor ve zaman geçtikçe artabiliyor değişebiliyor. Çocukluk çağlarında başlayıp yaş ilerledikçe artan bu hastalık stres, panik, gerginlik ya da heyecanlı ruh hallerinde artış gösterebiliyor. Çocukların eğitim hayatını da çok zorlaştıran bu hastalığın toplum tarafından bilinmesi çok önemli.

Tourette Sendromlu bir çocuğunuz varsa ve okula başlayacaksa öğretmeni ve okul müdürünü bilgilendirin. Mümkünse okulun  ilk günlerinde öğretmenden izin alıp küçük bir sunum hazırlayın. Tikler ilk zamanlarda çocukların ilgisini dağıtabilir ama zamanla birbirlerine alışıp ortaya muhteşem arkadaşlık hikayeleri çıkabilir.

Tikler duygu değişimlerinde daha çok çoğaldığı için tedavi etmesi de negatif  ortamlarla  beraber çok zorlaşıyor. Facebook’da yayınlanan bu video sendromu taşıyan çocuklara ve ailelere ilham olacak cinsten.


Ayrıca bu konuyu en güzel anlatan videolardan birisi yine çokça paylaşılan ve bilinen bir video Yotube da bu konu ile ilgili hem Türkçe hem İngilizce pek çok video var izleyip yardım alabilir ya da edebilirsiniz..

Bunu da seversin  Çocuk sağlığı konusunda doğru bilinen yanlışlar
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.