Bebeklerde düz kafa sendromu

Annekaz
4 Ocak 2013
Yorum Yok

plagiobabyYeni doğum yapmış annelere tecrübeli anneler tarafından sık sık bebeğin baş şekli ile ilgili tavsiyeler verirler çünkü bebek kafası adeta oyun hamuru gibidir kolay şekil alır ve eğer kafada bozukluklar varsa bebek büyüdükten sonra tedavisi zorlaşır.

Bebeklerde kafa düzlüğü en çok rastlanan sıkıntılardan birisi doğuştan da olabiliyor ki normal doğumlarda daha fazla rastlanıyor bebeğin yatış şekline göre de değişiyor. Ben ilk doğumumu yaptığım zaman annem sık sık bebek uyurken başını nazikçe çevirmem gerektiğini söylemişti. Ayrıca başını artık çevirebilen nesneleri başları ve gözleri ile takip edebilen bebekler içinse dikkat çekici oyuncaklar nesnelerle sırt üstü yatarken ileri geri sağa sola hareketlerle baş jimnastiği yaptırılabilir ki çok faydalıdır..

Bazı bölgelerde bebeklerin başları bant gibi sarılır, ya da bebeklerde kepçe kulak düzeltmesi için yumuşak kumaştan elastik bir bant yine bebeğin başına takılıyor ki kulaklar henüz kıkırdak ve taze iken kepçeliği biraz azaltılsın. Aslında işe yarayan bu uygulamalar tıpta gelişmiş olarak kullanılıyor.

Mesela kafa düzlükleri ya da diğer şekil bozuklukları için kask uygulaması var. Kask uygulaması doktor kontrolünde kimi zaman bebeğin kafa şekli özel olarak alınarak kalıplanarak yapılan bir uygulama yurt dışında çok yaygın.

Türkiye’de çok sık rastlanan bir durum değil, acı ama bazı kadınlar çocuklarını bu şekilde görmek istemiyor  bebeğin kafasında karpuz kabuğu gibi duran bu kasklar biz de her işe burnunu sokmaya can atan akrabaların da hedefi oluyor ‘a çocuğun kafası mı yamuk neresi yamuk büyünce düzelir’ tarzı tıbbi fikir belirtmeler çok yaygın fakat büyüyünce düzelmiyor işte! ya bahsettiğim egzersizlerle ya da kaskla bir şekilde kafa kemikleri daha yumuşakken tedavisi yapılmalı.. Konu annelerin canını sıkan cinsten fakat bahsettiğim gibi çözüm imkansız değil..Bebeğinizde benzer bir durum görüyor ya da siz görmüyor da başkaları söylüyorsa uzman bir doktora göstermekte fayda var..

Bunu da seversin  Kilo vermeyi hızlandıran bilimselce kanıtlanmış yöntem
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim