Tüketmeyin ücretsiz alın ücretsiz verin!

Annekaz
29 Kasım 2015
Yorum Yok

Bir kere giyilip bir daha kullanılmayan kıyafetler çocukların küçülen elbiseleri ayakkabıları, çalışan ama kimsenin kullanmadığı eski telefon, biraz su kaçırıyor ya da ses çıkarıyor diye yenisi ile değiştirilmiş çamaşır makinesi, cilt tipinize uymamış krem, hediye gelmiş ama hiç beğenmediğiniz mumlar vs vs etrafınıza bir bakın kullanmadığınız atmaya kıyamadığınız evinizde fazlalık yapıp enerjinizi düşüren yığınla eşya..

Atma ver, geri dönüşüm, Freecyle, Özgür dönüşüm ve daha aklıma gelmeyen pek çok facebook grubu iyi niyetle tüketim çılgınlığının biraz da olsa önüne geçmeye çalışıyor. Hem evdeki siz göre artık işe yaramayan kalabalıklardan kurtarıyor hem de bu tip eşyalara yığınla para harcayabilecek insanın parasının cebinde kalmasını sağlıyor. Bir nevi ücretsiz ‘Garage sale’ ama kesinlikle daha iyisi :) Sistem basit ihtiyacınız olan bir şeye mesela; öğrenci eviniz için eski de olsa halılara kimlere ihtiyacınız var grupta talep başlığı altında ihtiyacınızı yazıyor ve bekliyorsunuz. Yakın bir çevrede olanlar varsa elden teslim alabiliyorsunuz ya da uygun büyüklükteki  şeyler için kargo ile ulaştırılmasını isteyebiliyorsunuz.

ucretsiz-alın

Kitaplar, tencereler, tavalar, eski dergiler, takılar, çantalar, promosyon bardakları , tabaklar vs vs aklınıza gelebilecek her şeyi gruplarda bulabilirsiniz. Sadece ihtiyaç karşılamak değil eldekilerin kıymetini bilip değerlendirebilmek bir bütünün parçası olduğunu hissetmek , insanlara faydalı olabilmek adına güzel bir oluşum. Yerel bazla olanlar daha etkili mesela ben Özgür Dönüşüm Ankara sayfasında varım. Merkeze çok uzak yaşadığım için henüz amacı doğrultusunda kullanamadım ama inşallah yakın zamanda ben de artık kullanmadığım eşyaları sayfada paylaşarak dönüşüm projesine katkıda bulunmak istiyorum.

Dönüşüm gruplarından bir kaçı:

https://www.facebook.com/groups/ozgurdonusumankara

https://www.facebook.com/groups/521951554634164/

https://www.facebook.com/groups/atmaver/

Uygun arama parametreleri ile çok daha fazla grup bulabilir ve katılabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim