Tüp Bebek Kimlere Yapılır?

Annekaz
3 Mart 2023
Yorum Yok

Bunu da seversin  Hamilelik testindeki silik çizgi
1971 senesinden bu yana tüp bebek ile ilgili olarak yapılan bütün çalışmalar, günümüz tüp bebek tekniğinin temelini ortaya çıkarmıştır. Tüp bebek tedavisinin modern kurucusu olan Robert G. Edwards’dır. Tüp bebek tedavisi sonucu doğan ilk bebek (Louise Brown), 1978 senesinde İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Üreme sağlığı konusunda yapılan bu büyük işlemden sonra, dünyada tüp bebek alanındaki çalışmalar daha da hızlanmış ve yaygın bir hâle gelmiştir. Türkiye’de 1989 yılında Ege Üniversitesi’nde ilk tüp bebek doğumu yapılmıştır. Bu konuda birçok tedavi çeşidi bulunmaktadır. Anne ve bebeğin sağlıklı ve mutlu bir geleceğinin olması için, sizinle bu yolda yürümek için hazırız. Kliniğimizden bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Tüp Bebek Neden Yapılır? 

1 sene boyunca düzenli ilişkiye rağmen çift çocuk sahibi olamıyorsa, kısırlık olması ihtimali düşünülür. 35 yaş üzerindeki kadınlarda bu sürenin 6 ay olduğunu söylemek mümkündür. Erkeğe sperm analizi, kadına ultrasonografi, hormon testi ve rahim filmi yapılarak, kesin bir netice elde edilebilir. 

2-7 günlük cinsel perhizden sonra yapılacak olan bir sperm analizi erkek kısırlığını belirleme konusunda yapılacak en önemli testlerden biridir.  Sperm sayısı, hareket düzeyi ve şekil bozukluğu olup olmadığı buna göre belli olur. Çıkan sonuca göre hormon analizi, kromozom testi, ultrason gibi tetkikler de yapılabilir.

Kadınlarda ise âdetin 2-3. Günü yapılan hormon testleri, ultrasonografi muayenesi ve adet bittiği zaman uygulanan ilaçlı rahim filmi ile kesin bir tanı koyulur. Yumurta rezervi azalmış ya da bitmiş olan, yumurtlama bozukluğu bulunan, rahminde yapısal bozukluk ya da tüplerinde tıkanıklık olan kadınlar yardımcı üreme teknikleri merkezlerine başvurup, anne olabilirler. Tüp bebek ve tedavisi genellikle 10-15 günlük bir süreçtir ve bu süre çoğu zaman rahat bir şekilde geçecektir. 

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir ?

Tüp bebek tedavisi, kadın üremesine yardımcı olan yumurtaların ve erkek üremesini sağlayan spermlerin toplandıktan sonra vücut dışında, laboratuvarda bir araya getirilerek, döllenmenin elde edilmesine destek sağlayan tedavi süreci olarak bilinir. Doğal yöntemler sonucunda bir şekilde çocuk sahibi olamayan çiftlerde tüp bebek tedavisi, genel olarak başarılı sonuç verir ve çiftlerin yüzünü güldüren bir tedavi biçimi olduğu için çok fazla tercih edilir. 

Destek sağlayan üreme yöntemi olan tüp bebek tedavisi; sebebi açıklanamayan kısırlıklar, ileri yaş, kadınlarda enfeksiyona bağlı hastalıklar ve tüplerde tıkanma, erkeklerde ise sperm sayısının az olması ve kalitesinin kötü olması, obezite gibi metabolik hastalıklardan ötürü çocuk sahibi olamayan çiftlere çocuk sahibi olma imkanı tanınır.

Tüp Bebek Nedir? 

Tüp bebek nedir diye benzer sorular, bu tedaviyi yaptırmak isteyenler tarafından genel olarak merak konusudur. Tüp bebek tedavisi, kadın ve erkek üreme hücrelerinin laboratuvarda işlem yapıldıktan sonra döllenmiş yumurtanın anne rahmine yerleştirilmesi ile gerçekleştirilen bir döllenme biçimidir. Kadın üreme hücresi olan yumurta ve erkek üreme hücresi olan spermler özel şartlar altında bir araya getirilir ve tüp bebek işlemi yapılır. 

Döllenmenin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasından sonra yumurta bölünme sürecine girilir ve embriyo adı verilen yapıya dönüşmesinden sonra da embriyonun anne rahmine yerleştirilmesi ve başarılı bir şekilde tutunması ile hamilelik süreci de başlamış olur. Bu aşamalar bittikten sonra gebeliğin doğal yöntemlerle meydana gelen gebeliklerle kıyaslandığı zaman, hiçbir farkı bulunmaz. Tüp bebek hakkında daha detaylı bilgi almak için:

https://doktoriremyengel.com/kategori/tup-bebek/

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim