Tüp Bebek Tedavisinde hasta psikolojisi ve önemi

Annekaz
23 Aralık 2013
Yorum Yok

Op. Dr. Serdar KOÇ tüp bebek tedavisinde hasta psikolojisi hakkında  bilgi veriyor.

Birden çok denemeye karşın gebelik sağlanamasa bile tüp bebek tedavisinde başarılı olmanın sırrı inanmaktır.

Tüp bebek tedavisine başvuran ve çocuk sahibi olmak isteyen aileler ilk olarak tedaviye başlamadan yüksek başarılı tüp bebek merkezlerini ve tecrübeli doktorları seçmelidir. Tüp bebek merkezinin başarısı ve doktorun tecrübesi tedavide başarı oranını artırmak için oldukça etkili bir faktördür. Bir diğer önemli faktör ise anne adayının psikolojik durumudur. Anne adayı tedavi süresince moralini yüksek tutmalıdır ve eşinin tedavinin her aşamasında destek vermesi gerekir. “Tüp bebek merkezi nasıl seçilir?”  başlıklı yazımda tüp bebek merkezi seçimi ve önemi hakkında bilgi vermeye çalıştım.

tüp bebek tedavisi

Tedavi süresince kadın asla yalnız başına bırakılmamalıdır

Tüp bebekte başarının gerçekleşmesi için anne adayı büyük sorumluluk altına girer. Erkeğin tek görevi yumurtaların toplandığı gün sperm vermesidir. Fakat anne adayları tedavi süresince defalarca hastaneye gelmek zorundadır. Bu süre zarfında kadın psikolojik olarak çok yıpranır. Çiftlerin birbirlerine göstereceği hoşgörü ile hem stres azalır hem de kendilerini yalnız hissetmezler.

Olumlu düşünmek tedavide başarıyı artırır

Kadının yaşadığı stresi en aza indirerek olumlu düşünmesini sağlamak tüp bebek tedavisinde başarı ulaşmak için yardımcı olur.

Tedaviden asla vazgeçmemek gerekir

İlk denemede başarısız olan çiftlerin hayal kırıklığına uğramaması gerekir. Çünkü tekrarlayan bütün denemelerde aynı oranda gebelik şansı vardır. İkinci deneme birinci denemeden daha başarısız olmaz. Üçüncü defa tüp bebek denemesi yapılan çiftlerde başarı oranı % 90 civarındadır. Bu durumda dikkate alınması gereken tek şey başarısız denemeden sonra moral bozulmaması ve tedavinin bırakılmamasıdır. Bazen ilk denemede başarısız olan çiftler ikinci denemeyi yaptırmak için oldukça fazla ara veriyor. Bu durum da kadının yaşı ilerlediği için gebelik şansında da düşüş yaşanıyor. İlk denemesi başarısızlık ile sonuçlanan çiftler asla pes etmemelidir. 1 – 2 ay ara verdikten sonra tekrar denemelidir.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim