Tuvalette taharet!

Annekaz
2 Kasım 2011
1 Yorum

Gece geç saatlere kadar çalışıyorum televizyon genelde açık,  sesi ise kısık olur, Muhallebi Kralı’nda Okan Bayülgen’in bu haftaki konusu  ilgimi çekti konu tuvalet kültürü ve banyolar, haftada 5 gün program yapınca tabi konu bulamazsın falan diye söylenirken konu dönüp dolaşıp zannımca Okan’ın programı asıl yapma niyetine geldi; tuvallete taharet.

Adam haklı kesinlikle konuşulmayan ve çok önemli bir mevzu. Hem dini hem de hijyenik olarak kafada çatışmalara  sürekleyebilen bir konu çünkü dinizimde taharet şart temiz olmalısınız ama hijyen kurallarına göre elinizi 100 kere de yıkasanız malesef o mikroplar gitmiyor. Hatta Hakkı Devrim Almanya’da göz doktoru olan müslüman bir öğrencinin hocaları tarafından uyarıldığını da belirtti.

El ile taharette hijyeni sağlayan tek yol hijyenik sıvılar ya da sabunlarmış bunlar da hayatımızda bir kaç yıldır var. Hoş tuvaletten çıkıp da elini bile sabunlamayan kıçı temiz eli pis binlerce insan var. Tokalaşıyorsunuz sarılıyorsunuz dokunduğu yerlere dokunuyor yada pişirdiği yemeği yiyebiliyorsunuz. Önemli bir konu. Fakat uzlaşılan bir konu değil, adı üstünde kişisel temizlik herkesin tercihi kendine ister kıçını yıkar ama elini de hijyenik sabunla temizler, ister ıslak tuvalet kağıdı ile temizlik yapar ki bu çok yaygınmış, ister sadece tuvalet kağıdı kullanır..  Son yıllarda ıslak tuvalet kağıtları var belki de en doğrusu ama çok pahalı. Çocuklara tuvalet eğitimi verirken hangi yönde temizlik yapılacağı da öğretilmeli  durum hani öyle çok derin derin üstünde durmaya gerek yok kendi başına tuvaletini yapsa da olurdan çıkıyor malesef. Tuvalet kağıtları yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı zaman reklamlarda el ile yapılan temizliğin bilmem kaç milyon mikroba neden olduğu falan filan anlatılır tuvalet kağıdı önerilirdi.. sanıyorum durum hala aynı sabah yağlı süte yararlı akşam zararlı diyen tıp camiası kararını değiştirmediyse el taharet tavsiye edilmiyor ben ıslak mendil diyor ve bu muhteşem konuyu kapatıyorum :)

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. deren dedi ki:

    bakü’de ve sanırım birkaç arap ülkesinde muhteşem ürünler var,ben baküde gördüğümde süper dedim.bildiğimiz duş takımı gibi sadece düğmesi başında olan musluklar var,klozetin dışından bağlanmış bir sistemle düğmesinden açılıp-kapanabilen tazyikli su ile tahareti sağlayan….büyük kolaylık.illaki su diyenler için.
    bu arada ben almaty deyim,burda da musluk,banyoda su gideri yok…ruslar sağolsun bütün “temizlik” anlayışlarını yerleştirmişler ülkeye:))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim