Ertesi Gün Hapı Gebeliği Kesin Önler Mi?

Annekaz
11 Kasım 2023
Yorum Yok

Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişki sonrasında gebeliği önlemek için kullanılan bir acil durum yöntemidir. Hap, yumurtlamayı geciktirerek veya döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesini engelleyerek gebeliği önleme olasılığını artırır. Ancak ertesi gün hapı, gebeliği kesin olarak önleyen bir yöntem değildir. Hapın etkinliği, kullanım zamanına ve kişinin vücut özelliklerine bağlıdır.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişki sonrasında en kısa sürede alınır. Etkinliği, alındığı zamana göre değişir. Cinsel ilişkiden sonraki ilk 24 saat içinde alınırsa %95, ilk 48 saat içinde alınırsa %85, ilk 72 saat içinde alınırsa %58 oranında gebeliği önler. Ertesi gün hapı, cinsel ilişkiden sonraki 72 saatten sonra alınırsa etkisizdir.

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

En sık görülen yan etkileri baş ağrısı, bulantı, kusma, karın ağrısı, göğüs hassasiyeti, kanama bozuklukları ve adet düzensizliğidir. Bu yan etkiler genellikle hafif ve geçicidir. Ciddi yan etkileri çok nadirdir. Ancak ertesi gün hapı kullanımından sonra şiddetli karın ağrısı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi veya bayılma gibi belirtiler olursa acil tıbbi yardım alınmalıdır.

Ertesi Gün Hapının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Ertesi gün hapının avantajları şunlardır:

– Korunmasız cinsel ilişki sonrasında gebeliği önleme şansını artırır.
– Reçetesiz olarak eczanelerden temin edilir.

Ertesi gün hapının dezavantajları şunlardır:

– Gebeliği kesin olarak önleyen bir yöntem değildir.
– Düzenli bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır.
– Sık kullanımı adet düzensizliklerine ve hormon dengesizliklerine neden olur.
– Bazı ilaçlarla etkileşime girerek etkinliğini azaltır.
– Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz.

Ertesi Gün Hapı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ertesi gün hapı kürtaj yapar mı? Hayır,  kürtaj yapmaz. Hap, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesini engelleyerek gebeliği önler. Eğer rahme yerleşmiş bir gebelik varsa ertesi gün hapının hiçbir etkisi olmaz.
Kısırlık yapar mı? Hayır, ertesi gün hapı kısırlık yapmaz, uzun vadeli bir etkisi yoktur. Ertesi gün hapını kullandıktan sonra normal doğum kontrol yöntemlerine devam edi
Kullandıktan sonra hamile kalınabilir mi? Evet, ertesi gün hapından sonra hamile kalınması mümkündür.. Hap, gebeliği kesin olarak önleyen bir yöntem değildir. Hapı kullandıktan sonra korunmasız cinsel ilişkiye girilirse hamile kalma riski vardır.
Adeti geciktirir mi? Evet, Adeti geciktirir, hormon dengesini etkileyerek adet düzensizliklerine neden olur. Hapı kullandıktan sonra adetin birkaç gün önce veya sonra gelmesi normaldir.
Nasıl kullanılır? Hapı, korunmasız cinsel ilişki sonrasında en kısa sürede ağızdan alınır. paketindeki talimatlara uymak gerekir. Ertesi gün hapını aldıktan sonra 3 saat içinde kusarsanız, başka bir doz almanız gerekir.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.