Yaşa göre hangi diyeti yapmalı?

Annekaz
16 Ocak 2020
Yorum Yok

Diyet denildiğinde yalnızca yemek yememe olarak algılanan durum bilinçsiz yapıldığında insan yalnızca aç kalmakla kimi durumlarda da sağlığını riske atmakla kalıyor.

Her yaş grubunun tüketmesi gereken gıdalar bilindiğinde diyet yapmak daha zevkli hale gelebilir ve daha net sonuç alınabilir.

Genç yaşlarda yapılması gereken diyet

Diyet, genç diyeti, © Pixabay.com   © depositphotos.com


Büyüme çağında ve genç yaşlarda diyet yapmak illaki gerekiyorsa bilinçli yapılması gerekir. Vücut büyüyor, gelişiyor çok daha fazla enerjiye, çok daha iyi beslenmeye ihtiyaç duyar. Ama daha az abur cubur tüketerek daha fazla kalsiyum, daha fazla protein ve demir içerikli yiyecekler tüketilmeli.

20 li yaşlarda yapılması gereken diyet

20 li yaşlara gelindiğinde artık büyüme çağındaki abur cuburları bırakmanın zamanı geldi.

Yeşil yapraklı sebzeler, tavuk ve balık, folik asit içerikli gıdalar, makarna ve ceviz gibi gıdalarla fazla haşır neşir olmak gerekiyor. Hangi gıda maddesinde hangi besinler var bilmek gerekiyor.

30 lu yaşlarda yapılması gereken diyet

30 yaş diyeti

30 lu yaşlardan sonra vücut yavaş yavaş kasları ve kemikleri destekleyecek gıdalar tüketilmeli. Yumurta, protein ağırlıklı hayvansal ürünler, tavuk göğsü, kinoa gibi ürünlerle bilinçli tüketim yapılmalı. Süt yoğurt tüketimi kemik sağlığı açısından artırılmalı.

40 lı yaşlarda yapılması gereken diyet

diyet

40 lı yaşlara gelindikçe artık kan şekerinizi düzenlemenin, metobolizmanın hızlanması için artık bilinçli tüketimler yapılmalı. Daha fazla lifli gıdalar, daha fazla kepekli tahıllı ürünler, kabuklu patates, brokoli gibi gıdalar sizin diyetiniz ve beslenmeniz için daha uygun olur. Her öğünde protein, sebze tüketilmeli, yağsız süt ve yoğurt tüketilmeli.

50 lili yaşlarda yapılması gereken diyet

diyet

50 lili yaşlara gelindiğinde artık metobolizma yavaşlamaya başladığından kolay sindirilebilecek gıdalar tüketilmeli. Artık şekerli gıdaları tüketmemek gerekiyor.Canınız şekerli birşeyler çektiğinde tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz.Yaşlanma belirtilerini azaltmak için avakado, yaban mersini, fındık ve ıspanak gibi gıdalar tüketilmeli. Sık sık elma tüketerek kolestrolünüzü kontrol altına alabilirsiniz.

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim