Paleo tarzı diyet yararlı mı zararlı mı?

Annekaz
15 Ağustos 2019
Yorum Yok

Paleo diyeti , Paleolitik çağlarda insanların beslenme şeklinden esinlenerek gündeme gelmiş bir diyet. Yani protein ağırlıklı bir diyet.

Diyetisler, kilo vermek isteyen insanlar için her vücut tipine göre diyet şekilleri belirlemeye çalışırlar. Her diyet her bünyeye uymadığından başarılı bir diyet programı başka bir bünyede istenen sonuçları vermeyebilir. Bu yüzden de her vücut tipine göre diyet şekilleri, menüleri bulunmakta.

Öncelikle Paleo diyeti eski çağlardaki beslenme tarzını örnek alan protein ağırlıklı bir diyet şekli. Günlük beslenme akışında et, yumurta, balık gibi hayvansal ürünler ön planda.Bunun yanında karbonhidrat yasak olduğundan şeker oranı düşük meyveler, sebzeler ve lifli gıdaların tamamı.

Vücudun enerjisi için avokado yağı, yine hayvansal ürünlerden olan kuyruk yağı, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı doğal yoldan temin edilmeli.

Aslına bakarsanız Dukan diyeti ile benzerlikleri bulunmakta. Prensip olarak da Karatay diyeti ile de benzerlik bulunmakta. Paleo diyeti ile hedeflenen amaç, eski çağlarda doğal beslenen et, sebze ve meyve ile beslenen insanların yakaladığı sağlıklı yaşam ve fit vücut şeklini yakalayabilmek.

Ancak unutulmamalıdır ki, o dönemlere ait insanların beslenme şekli, onların hayatına tahılın, günümüz bakliyat tipi sebzelerin çok sonra girmiş olması, bugün bildiğimiz pek çok beslenme şeklinin o dönemde bilinmiyor olması ile doğru orantılı.

Kaldı ki günümüzde, o dönemde yaşayan sağlıklı otlarla ve kirlenmemiş sularla beslenen hayvanların artık yok. Organik sebzeler de yok. Sağlıklı bir yaşamın temel kuralı az yemek ve çok spor yapmak.Bütün diyetler gibi Paleo diyeti de zararlı. Doymamış yağların kalp hastalıkları ile doğrudan ilişkisi olduğu biliniyor. Eksik lifli beslenmenin de bağırsaklarda sorun yarattığı da..

Bir diyete başlamadan önce her şeyden azar azar yiyerek ve çok hareket ve spor yaparak başarıya ulaşmanız dileği ile.. Sağlıcakla kalın.

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim