Yazlık pikenizi kendiniz dikin

Annekaz
3 Haziran 2011
Yorum Yok

zara pike dikimiMuhteşem renklerle yaza renk katacak bu harika pikeyi kendiniz dikebilirsiniz. Lakin biraz tecrübe ve dikiş makinesi gerektirdiğini söyelemeliyim. Gördüğünüz pike ünlü bir markanın oldukça hatırı sayılır fiyatla satılan ürünlerinden birisi.  En büyük özelliği kenarlarındaki renkli düğümler ve tabiki hoş renkleri  Bu pikeyi yapmak için size gereken malzemeler…

210*230 cm iki parça farklı renkler kumaş, Pamuklu kıvırma payları dahil ama bu ölçüyü kendiniz ayarlayabilirsiniz çift kişik için uygundur Tek kişilik bir yatak için 170*230 olabilir. Burada pembe ve sarı kullanılmış.

Ve aynı kumaş çinsinden hatta serisinden farklı renklerde kumaşlar yarım metre genişliğinde renk renk kumaşlar yeterli olacaktır.

 

zara pike

İlk önce pike olacak kumaşın sarı ya da birinin kenarklarını içe doğru kıvırıp teğelliyelim . Daha sonra yarım metrelik kumaştan 3 cm eninde parçalar kesip iki kenarını ortaya doğru katlayıp ortasından bir düğüm atalım katlayıp teğellediğimiz pike boyunca ya iğneleyelin yada yine dikerek tutturalım. Bundan sonrası dikiş makinesiyle , diğer renkteki pike kumaşımızı üzerine iğneleyip makineden önce kenarlarını sonrada 1 cm içeriden ikinci dikişi atıp sağlamlaştıralım. ( hayalet dikiş iplerinden kulanabilirsiniz)   Bu haliyle Pike bitti sayılır. Yere düzgünce serip sabun ya da kurşın kalemle eşit noktalar belirleyip uygun renkte solmayan bir iplikle küçük çarpılar atalım. Hepsi bu. Buraya yazdımki ileride bakup bende yapabileyim :) ayrıca içine astar elyafı koyup daha hacimli bir görünümde verebilirsiniz.  :)

 

Bunu da seversin  Kağıt boncuk yapımı ve takılar..
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim