Yöresel Yemek Tarifleri

Annekaz
5 Eylül 2013
Yorum Yok

Begendili_KebapYemek, sadece önümüze gelip doymamızı, mutluluk duyup hoşnut olmamızı gerektiren bir eylem değildir. Öyle ki bir ülkenin, bir yörenin hatta bir kişinin bile duygularını, o anki hüznünü ve mutluluğunu ifade edebileceği davranışlar olarak karşımıza çıkar. Bir kahvaltı sofrasına oturduğumuzda gördüğümüz yiyecekler, bizleri yüzyıllar öncesine götürecek kadar etkiler bazen… kimi zaman geleneklerimizi yaşarız.

Evlilik çağına gelen genç delikanlının pilav tenceresine sapladığı kaşıkla beraber evlenmek istediğini görürüz. Bazen de değişiklik ister ev hanımları. Mesela iç Anadolu bölgesinde yaşayan bir ev hanımı, etrafındakilere değişiklik göstermek için yöresel yemek tariflerini inceler ve ege mutfağından, Karadeniz mutfağından seçmelerle çıkar karşımıza. Bilir ki sadece yemek değildir ortaya çıkan lezzet.

Bazen tarih kokar, bazen mutluluk bazen de hüzünle doludur sofrada duran sıcak yemek. İçinde bulunduğumuz coğrafya nedeniyle oldukça çeşitli bir mutfak altyapısına sahip bir milletiz. Yüzyıllar boyunca bir çok milleti egemenliği altında bulunmuş Osmanlı Devleti, bizlere binlerce çeşit yemek imkanı sağlamıştır. Bunun yanında yine binlerce tatlı, içecek ve meze imkanı…

Evimizde oturup yemek tarifleri araştırma yapmaya niyetlendiğimizde aslında yapmamız gereken çok fazla şey yoktur. Sadece bir internet sitesine girip veya elimize bir kitap yöresel yemek tarifleri konularını inceleyerek soframızı daha da zenginleştirebilir çeşitliliği artırabiliriz. Sizler de sofranızda değişiklik ve yöresel yemek tarifleri konusunda detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız www.superanne.org  adresini ziyaret edebilirsiniz

Bunu da seversin  10 dakikada yalancı Laz Böreği tarifi - Hafif bayram tatlısı
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim