Yüz maskesi kılavuzu – Hangi maskeyi kullanmalı?

Annekaz
31 Ocak 2020
Yorum Yok

Bu aralar virüslerle başımız belada Corona , lassa derken korkularımız da arttı. Peki maskeler bizi bu gibi virüslerden korur mu? Maske takmak virüsleri engeller mi? Hangi maske hangi virüsler için kullanılır?

Hangi maske hangi mikroplar için kullanılır?

Baştan söyleyelim henüz ülkemizde bu virüsler görülmedi ( 31.01.2020) onun için panik yapmaya gerek yok. Maske ile gezmeye de bana göre gerek yok, hatta ABD ‘de bazı okullarda maske takılmasını korku ortamı yarattığı için izin verilmiyormuş.. neyse ama yine de biz yazalım.

Ameliyat maskesi

Kumaştan yada bir kaç kat kağıttan yapılabiliyor. İçinde nefes alması kolaydır dışarıdan gelecek mikroplardan ziyade sizden çıkabilecek mikroplar için tasarlanmıştır. Ucuzdur.Virüsler karşısında koruyuculuğu yoktur.

Kağıt maske

Piyasada en çok bulunan maske biraz tozu ya da poleni çok az engeller bunun dışında hiç bir koruyuculuğu yoktur içinde kolay nefes alınır ve çok ucuzdur.

Pitta maskesi

Polen ve toz için kullanılır. Virüsler için hiç bir koruyuculuğı yoktur. Kolay nefes alınır ülkemizde pek kullanılmaz ..

N95 Maskesi

Havayı yüzde 95 temizler. 0,3 micron kalınlığına kadar tozları engeller. Virüsler için koruyucu özelliği yüksektir. İçinde çok kolay nefes alınmaz eğer takıp kolay nefes aldığınızı düşünüyorsanız yanlış takmış olabilirsiniz. Ülkemizde 25 ile 50 TL arasında fiyatlarla satılıyor pek çok çeşidi var ama uluslar arası adı N95 dir.

Gaz Maskesi

Sizi nazar hariç her türlü kötülükten korur. Toksik zehirlenmeler ve virüslerle bile mücadele eder biraz abartı durur çok büyük tehlike olmadığı sürece bunu taktığınız zaman insanlar ya deli ya da terörist olduğunuzu düşünebilir. 130 ile 500 TL arasında bulunabilir.

Etiketler: , ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim