Çocuklarla dışarıda oynayabileceğiniz 10 oyun

Annekaz
15 Nisan 2016
1 Yorum

Dışarıda oynanacak harika oyunlar var, özellikle doğum günü kutlamaları, çocuklar arasındaki küçük toplantılar için bu eğlenceli ‘survivor’ tadında oyunlar hem çok eğlenceli hem de öğretici.

Birkaç blog yazımda bilimsel, eğlenceli ve eğitici olup her yere yanınızda götürebileceğiniz bir mobil uygulamadan (MentalUP) bahsetmiştim. MentalUP Eğitici Zeka Oyunu‘nu da mutlaka inceleyin ama bu defa materyal gerektiren, bahçe oyunlarından bahsedeceğim.

Bu oyunlar için öncelikle yere ihtiyacınız var ister bir parkta  isterseniz evin arka bahçesinde oynayın eğlence garanti. Dışarıda vakit geçirmeyi eğlenceli hale getirecek oyunlar için biraz ön hazırlık yapmanız gerek.

1- BOYA DOLU BALONLAR

dışarı oyunları

www.hellowonderful.co/

Bu çalışmanın içinde sanat da var eğlence de.. Oluklu kartona sarılmış beyaz resim kağıdı, ya da bir tablo üzerine içlerine sıvı boya doldurulup şişirilmiş su balonları çift taraflı bantla yapıştırılır. Çocuklar dart atarak balonları vurmaya çalışır ve patlayan balonlar o güne özel bir hatıra olarak kalır.

dışarıda oynanacak oyunlar listesi

www.hellowonderful.co/

2 DEV HAFIZA KARTI OYUNU

dışarıda oynanabilecek oyunlar 1

http://studiodiy.com/

Bu oyun bildiğimiz hafıza kartları oyunu sadece biraz daha büyük mantar panolara hazırlayabilir ya da kalın kartonlar üzerine çiftler halinde aynı görselleri çizip yapıştırabilirsiniz. Sağlam malzeme kullanırsanız uzun süre oynayabilirsiniz.

canavar

missyballance.typepad.com/

3 CANAVARI BESLE

Bu bir atış oyunu küçük çocuklar için oldukça uygun sert kartın ya da ince suntalar üzerine yapılan  koca ağızlı sevimli canavarları küçük toplarla ya da içi dolu küçük  torbalarla besliyorsunuz. Belli sürede kim daha çok beslerle o kazanıyor. Geliştirebilir eğlenceli bir oyun.

Borulardan oyun

http://www.thisoldhouse.com/

4 BORULARA TOP ATIP PUAN TOPLAMA

Bu oyunda hedef gördüğünüz gibi pvc su borularına top atıp puan toplamak. Borular altları düz üstleri verevli şekilde değişik ölçülerde kesiliyor. Boyanıp birbirlerine kelepçe bağı ile tutturuluyor içlerine puan kağıtları yapıştırılıyor ve alın size ömürlük bir bahçe oyuncağı. Sadece çocuklar değil yetişkinlerin dahi güzel vakit geçirebileceği bir oyuncak seti seti diyebiliriz.

5 DENİZ MAKARNASI İLE OYUNCAKLAR

Deniz makarnası kolay kolay eskimez eskise de mutlaka böyle oyuncak yapımlarında kullanılabilir. Hem ucuz hem de kolay ve yumuşak bir malzeme olduğu için her türlü şekle giren deniz makarnaları işle hangi oyuncakları yapabilirsiniz.

Kaleler yapabilirsiniz çocuklar ayaklarında top sürerek kalelere gol atabilirler

Atlama eğrileri oluşturabilirsiniz bazının üstünden bazının altından geçerek yarış yapabilirler

Yere halkalar halinde koyup komando koşusu yaptırabilirsiniz

Rüzgarsız havada biraz uğraşla yere sabitleyip daireler oluşturarak fotoğraftaki gibi zıpkın gibi atarak puan kazanabilirler

Eskiyen deniz makarnalarını kesip dev boncuklar gibi dizmesi için kullanabilirsiniz.

Deniz makarnalarının ortası boş olduğu için su boruları ile sıcak havalarda araba yıkama oyunu yapabilirsiniz.

Bunu da seversin  Dünyanın en renkli ev dekoru

Fotoğraflar: www.parents.com

köpük oyunu

onecharmingparty.com/

6 DEV KÖPÜKLER

Bahçede oynana bilecek en güzel oyunlardan birisi de dev köpükler. Çok büyük bir leğen ya da çocuk havuzunun içini bulaşık deterjanı, bebek şampuanı gibi bol bol köpük üretecek şeylerle ve suyla doldurun. Hula hop ya da deniz makarnaları ile dev köpükler yapın hata dev balonları çocuğunuzun etrafında yapın. kendi büktüğünüz telleri plastiklerle çok daha güzel köpük yapma aletleri ortaya çıkartabilirsiniz.

köpük oyunu bahçede

onecharmingparty.com/

7 ENGELLİ KOŞU PARKURU OYUNU

Bu oyun daha çok piknikler için özel planlanabilir. Çocuk çoksa harika bir yorulma egzersizidir :) Çocuklar için özel engeller oluşturulur. Karton kutulardan tüneller, lastik engeller, gerilmiş ipler.. çocuklar hem yarışırlar hem de küçük engellerle nasıl başa çıkacaklarını öğrenirler hepsine de birer küçük madalya takarsanız başarının emeğin çabanın hediyesini almış olurlar.

Fotoğraflar: www.ashleyannphotography.com

8 – KUTU DEVİRMECE OYUNU

Bu oyun için size bol bol salça kutusu ve küçük pirinç torbaları lazım. Pirinç torbalarını eski kazak kıllarından pantolon paçalarından bile yapabilirsiniz. Kutuları ise sevimli renklere boyayıp hatta canavar. çiçek gibi şeyler çizerek daha ilginç hale bile getirebilirsiniz. Pirinç kum ya da bakliyat dolu torbalarla dizilen kutular devrilir alkışlar toplanır.

kutu devirmece 1

twoshadesofpink.blogspot.com.tr/

kutu devirmece

twoshadesofpink.blogspot.com.tr/

9 – KAŞIKLA SU BALONU TAŞIMA OYUNU

Kaşıkla yumurta taşımanın balonlu hali. Bilirsiniz yarışmayı kaşığın sapını ağzınıza alırsınız ve yumurtayı düşürmeden kaşık kısmında taşırsınız, aynı yarışma su balonu ile yapılır. Balonu düşürmeden yarışmayı bitiren kazanır.

Tabi özenle hazırlanmış sevimli kaşıklar ve renkli balonlar yarışmaya renk katacak detaylardan

su balonu yarışı1

twoshadesofpink.blogspot.com.tr/

su balonu yarışı

twoshadesofpink.blogspot.com.tr/

10 ÇADIR KUMAŞINDAN ATIŞ TALİMATI

Bu en sevdiğim oyun,  çok küçük çocuklar için uygun değil daha büyük yaştaki çocuklar bu kolay çadır kumaşı sayesinde bol bol eğlenebilirler. Çadır kumaşının büyüklüğü belirlenip kesilir, hedef için fotoğraftaki gibi puanlı bölmelerde oyulur etraflarına renkli bantlar yapıştırılır ve puanlar tahta kalemi ile yazılır. Sonra kumaşı gerip atış yapmak.. hepsi bu oldukça eğlenceli bir spor aktivitesi..

dac1b1b4d817287211a667b562e112d5

Çocuklar bu tür yarışmalı oyunlar çok sever tabi klasik sokaklarda oynadığımız oyunlar da çok eğlenceli, saklambaç, tombik, yakan top gibi oyunlar da harika ama çocuklar artık daha renkli daha aktiviteli oyunları seviyorlar…Bol eğlenceler diliyorum.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. Nilgün dedi ki:

    Dışarıda oynanan oyunlar hakkındaki paylaşımınız çok yerinde olmuş. Biz de geçen dev köpük balonları keşfettik çocuklar kadar bizler de çok eğlendik… Oyunlarda yaratıcı olmak çocuğun gözlem yeteneğini ve becerisini etkiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.