Acı biber ile yanan eller için çözümler

Annekaz
7 Eylül 2017
Yorum Yok

Kışlık hazırlıklar yaparken biber ile çok uğraşırsanız elleriniz yanar ve canınız çok acır. Acı biber ile yanan eller sadece size değil çevrenize bile zararlı olabilir bu durumda çocuklarınıza sakın dokunmayın!!

Öncelikle biber ile ilgili bir şey yapacaksanız tatlı olsa bile eldiven takın önce fark edilmiyor ama sonradan acısı çıkıyor! Biberde olan kapsaisin maddesi deri içindeki ısı reseptörlerini uyarır bu durum sizi acil hastanelik bile yapabilir.

Acı biber ile yanan eller için yapılacaklar

Öncelikle belirteyim yanık kremleri işe yaramıyor ilk olarak bu yöntemi denediniz değil mi şimdi elleriniz daha çok sızlıyor..

Öncelikle ellerinizi sabunlayın 20 30 saniye kadar köpürtün bu acıyı dindirmez ama ilk yapılacak en azından derinin yüzeyindeki biber kalıntılarından kurtulacaksınız.

Sıradaki işlemlerden bir tanesi mutlaka işe yarar biberin çeşidine göre ya da deriye göre değişen bir durum mu emin değilim ama size bir kaç kesin yöntem yazacağım.

aci biber yanık

Zeytinyağı  Özellikle hakiki zeytinyağı ile ellerinizi ovalayın acısı geçmeye başlayınca yıkayıp  kurulayıp tekrar zeytinyağı ile ovalayın..

Tereyağı en etkili yöntemlerden birisi de ellere tereyağı sürmek  bol bol krem gibi ovalayın sizi rahatlayacaktır. Acı tekrar başlarsa yıkayıp kurulayıp işlemi tekrarlayın.

Süt:  kapsaisine karşı kazein süt de etkili acı kesicilerden elleriniz içinde bekletmek çok etkili..

Yumurta Akı: Bu yöntemi denemedim ama çok etkili olduğu söyleniyor.

Rakı: Evet tuhaf ama alkol da biberin yanma etkisini geçiriyor.

Biberle kışlık hazırlarken ya da yemek hazırlarken Acı biber ile yanan eller mağduru olmamak için tekrar ediyorum lütfen eldivenle çalışın hatta çift eldivenle… Acılı eller ile çocuklarınıza dokunmayın gözlerinize ya da hatta mümkünse eşyalara bile dokunmayın yukarıdaki çözümler işe yaramazsa acil bir doktora başvurun.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim