Aşağıdaki seçmeli derslerden birini seçiniz!

Annekaz
14 Nisan 2012
10 Yorum

4+4+4 artık yasalaştı, 8 yıllık kesintisiz eğitim ne kadar ideolojikse bu sistem de o kadar ideolojik diye düşünüyorum. Kesintisiz olması iyi ama gerçekten kesintisiz mi, 5 yaş “eğitim”  için çok erken değil mi, çocuklar 4 yıl eğitim gördükten sonra mesleklerini mi seçecek.. hala cevap bulamayan sorular var uzun bir mevzuat ama şimdiden çalışmalar başladı.

Yasa geçmeden önce MEB tarafından 8. sınıfta okuyan kızıma meslek testi yapıldı meslekler ve çocuğun ilgi alanları hakkında basit sorularla ilgi alanları ölçülmeye çalışıldı diyebilirim. Geçen gün ise 6. sınıfa giden kızıma bu seçmeli ders forumu verilmiş. Formda derslerin isteğe bağlı olduğu belirtiliyor ama seçeneklerde istemiyorum diye bir seçenek yok.

Okul yönetimi ise hiç birini işaretlemezseniz Kur’an-ı Kerim ve Peygamber Efendimizin hayatı derslerini alacaksınız demiş. Ortada yanlış anlaşılmaya çok müsait bir durum var bu derslerden hiç birini işaretmeyenler için durum şu her iki dersi de alacaksınız, kararsız olanlar için ise ucu açık bir durum hani biz sizin yerinize şu dersi almanızı uygun gördük de diyebilirler çünkü istemiyorum seçeneği yok, yoksa bu seçmeli dersler mecburi de benim mi habrim yok bilemiyorum.

Kur’an derslerini pek çok aile seçecektir, ben de seçtim çocuklarımın erken yaşta Kur’an’ı anlamasını inançlı ve iyi bir insan olmasını çok isterim.  Bu yüzden Kur’an-ı Kerim dersini iaşretledim ama forumdaki mantığı da aklım almadı.. Bu derslerin hiç birisini almak istemeyenler için istemiyorum seçeneği yok. Bu okulun yanlışı mı yoksa bir düşünce eksikliği mi bilemiyorum..zaten tartışmalı bir konu dikkatli olunması gerek..

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (10)
 1. anne kaleminden dedi ki:

  izninizle bu konuya kendi blogumda yayınlamış olduğunuz görseli kullanarak değinmek istiyorum….

 2. Nilhan - Küçük mucizem dedi ki:

  niye müzik yok
  yabancı dil yok
  dans yok
  tiyatro yok
  Atatürk ün hayatı yok
  ????

 3. ÇokBilmiş dedi ki:

  Seçimlik derslerin zorunlu hale geleceğini tüm öğretmenler söylemişlerdi zaten. Şaşırmadım. Yalnız benim merak ettiğim bir husus var: Bu seçimlik dersler karne notunu etkileyecek mi? Yani Çocuk Kuran dersinden sınava tabi tutulacak mı?

  Çocuk Kuran öğrensin de, Kuran bilgisinden yazılı sınava tabi tutulması fikri çok itici geliyor. Eminim çocuklarda da antipati yaratır.

  • ibrahim dedi ki:

   Ben olsam ilk aşamada nota tabi tutmazdım kafamda farklı bir fikir olsa da. Halk sakinleştikten sonra her şey yapılıyor bu ülkede zaten.

 4. Şehmus dedi ki:

  Neden sayfanın tamamının okunduğu kısmı yayınlamıyor sunuz?
  İşinize gelen kısmı yayınlayarak taraflı bir davranış sergiliyorsunuz?
  Bu sadece BİR ANKETTEN ibaretmiş gibi duruyor.
  Daha adil paylaşımlar yapmanızı rica ederim.

 5. Ezgi dedi ki:

  Ülkemizde hatrı sayılır sayıda alevi, hristiyan ve musevi var. Yıllardır bu kişiler toplum baskısı nedeni ile Din Kültürü ve ahlak bilgisi dersi alıyor.

  Ben ortaokulda ve lisede bu ders gereği bir sürü anlamını bilmediğim dua ezberledim. Tabiki dinimizin gereği. Ancak keşke anlamlarını bilseydim. Ortaokulda, Din kültürü öğretmeni, sıranın üzerine bir öğrenciyi çıkararak yapması gerekenleri öğretirken, çocuk yere düştü…Ailesi tazminat davası açsaydı yeriydi.

  Bu tür şeyler bana saçma geliyor…İşin felsefesini anlatmalılar…Ne için yapılıyor, bu hareketlerin vücuda ve manevi duygulara faydası nedir bunları söylemeliler…

  Her anketin cevapları arasında en olumsuz şık vardır…ama sizin kızınızın anket kağıdında ne yazık ki yok. Gelecekte dindar bir nesille beraber “istemiyorum” demeyi bilmeyen bir nesilde yetiştireceklerinden korkuyorum.

  Herkesin fikri farklı olabilir…Ancak kendi adıma gelecek günlerden yana kaygı duymama neden olan bir durum olduğu apaçık ortada…

 6. konya web tasarım dedi ki:

  Belli kısıtlamalar elbette getirilmeli ama neticede kıyafetlerin tek bir düzen içinde olması da çocuğun psikolojisini etkiliyor bence.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim