Güçlü bir kız yetiştirmenin 5 yolu

Annekaz
2 Mart 2022
Yorum Yok

Küçük bir kızken Canan isimli bir kız arkadaşım vardı. Anneleri ile beraber bize gelirler biz de evcilik oynardık. Anne mi olmak istersin yoksa  bebek mi diye bile sorunca gidip annesine sorardı. O zaman çok farkına varmasak da kendi adına karar verememesi tüm oyunun tadını kaçırırdı.

Şimdi kızlarımı iddialı ve güçlü olmaya cesaretlendiriyorum. Yıl olmuş 2022 hala kadınların toplumdaki yeri konuşulurken bunu yapmaya mecburum. Güçlü birer birey yetiştirmek, kendi bedenini ve ruhunu koruyabilen sağlıklı kadınlar toplum sağlığı için gerekli.

Güçlü bir kadın demek illa erkeksi, önüne geleni deviren, bilmem kaç  dil bilen, şu üniversiteden mezun kadın  demek değildir. Ailesini koruyabilen, gerektiğinde sorumlulukları ne pahasına olursa olsun alabilen dürüst güvenilir kadın demektir. Bu erkeler için de gerekli..

Çekirdekten güçlü kadınlar nasıl yetiştirilir?

Küçük şeyler büyük farkındalıklar oluşturur. Bu maddeler sadece kız çocukları için değil ama toplumuzda erkek çocukları zaten  ‘adam gibi ‘ statüsüne erişmek gibi bir durum ve ‘Kız gibi’ diye iğrenç bir çerçeveleme var. O yüzden maddeleri kız çocuklarını düşünerek yazdım.

1. Fikrini sorun

Katılmasanız bile sorular sorun ve fikirlerini kabul edin. Bu, görüşünün çoğunluk olmadığını bilse bile, konuşması için ona güven verecektir. Okuldaki toplantı hakkında ne düşünüyorsun?  En sevdiği dizi ya da film  için– bu bölümünü neden beğendin? Okulun bağış toplama – kermes  etkinliğine katılmak ister misin? Bugün okula bisikletle gitmek mi yoksa yürümek mi istersin?  Spagetti mi Burgu mu.. Ona fikrini belirtme fırsatı verecek, sorabileceğiniz sonsuz soru var. Sonrasında her zaman “neden bunu seçtin” sorusuyla devam edebilirsin şart değil ama sohbet fırsatı sunar..

2. Seçenekler verin

Mümkün olduğunda, ona seçimler yapın ve sonra seçim yapmasını sağlayın – futbol mu mu yoksa basketbol mu? Piknik mi yoksa sinema mı ? Mavi elbise mi  pembe bluz mü? Bunu erken yaşta yapmaya başlarsanız, karar vermeye alışacak ve seçimlerine daha fazla güven duyacaktır.

Bunu da seversin  Çocuklar için oyuncak yılan

3. Model olun

Çocuklar bize nasıl davranılması gerektiğine dair bir örnek olarak baktıklarından, sizin de karar verme konusunda iddialı olduğunuzdan emin olun . Kocanız size akşam yemeği için nereye gitmek istediğinizi sorarsa, sen bilirsin demeyin şu restorana gidelim ve pizza yiyelim deyin mesela.. Mesela büyükanne bayramı  kendisinde geçirmek için ısrar ediyor, bayramın il günü ailemle beraber olmak istiyorum sonrasında büyükanneye gidebiliriz deyin.  Ek olarak, çocuklarınız için disiplin taktiklerine karar verin ve bunlara bağlı kalın. Evde güçlü kadın figürü gelecekte güçlü kadınlara neden olur:)

4. Küçük bir oyun oynayalım

Bu oyunda  uçuk fikirler bile normal  oyunun adı  o mu  bu mu? Mesela yürürken arabada bir yere giderken  bir hafta boyunca birisini yiyeceksin hangisini seçersin?  Bir günlüğüne kıyafetlerini tersten mi giymeyi mi yoksa geriye doğru mu giymeyi tercih edersin?  Bir hafta boyunca kesintisiz güneş ışığını mı yoksa kesintisiz geceyi mi tercih edersin? Çılgın soruların sonu yok…

5. Sorumluluklar verin

Odasını toplama görevi başta olmak üzere eşyaları nereye koyacağını sorun. Bu tür küçük sorumluluklar onları daha çok birey yapar. Yaş ilerledikçe kirlileri ayırmayı bulaşık tabaklarını yıkamayı, çamaşırlarını katlamayı… vs

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim