Barbie eskiden böyle değildi..

Annekaz
18 Kasım 2011
8 Yorum
Barbie Bebekler her zaman diğer oyuncaklardan farklı oldu, iri göğüsleri, seksi yapısı ile bir çocuk için aslında oldukça marjinal diğer yandan tuhaf şekilde kabul edilegelmiş bir oyuncak. Cüppeli Ahmet’in Barbie  bebek hakkında söyledikleri boşuna değil aslında :)
Barbie’ler her zaman çağa ayak uydurmuş kıyafetleri meslekleri aksesuarları ya modadır ya da moda yaratmıştır. Sadece kıyafetleri değil bedeni de yıllar içinde değişmiş. Sol tarafta gördüğünüz bebek daha kalın yapısı daha ufak göğüsleri ile dikkat çekiyor, sağ tarataki ise neredeyse sıfır bedeni kalkık kalçaları ve iri göğüsleri ile fit bir vücuda benzetilmiş. Aslında oyuncakla verilmek istenen mesaj şu, bu beden güzeldir, bunun dışındakiler kabul edilemez…Tabi pek çok oyuncakla minik beyinlere kazınmak istenen mesajlar vardır ama bu bir klasik :)
Edit: Beterin beteri var, aşağıdaki bir karşı reklam denebilir ticari kaygı gözetmeyen reklamlardan birisi, aşırı zayıflığa karşı bir tepki… ve fena çok fena..
İlk yayın tarihi: 08 Ocak 2011
Bunu da seversin  Kadınlar erkekler ve renkler
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (8)
 1. KelebekGibi dedi ki:

  Aradaki fark kesinlikle meydanda…
  Bakalim ileride bu vücut daha ne sekle girecek…

 2. Rock Haber dedi ki:

  Basit bir plastik bebek bie seksapalitesi yüksek kadınsı özelliklerin daha ağır bastığı bir objeye dönüştürülyorsa durum çok vahim demektir.

  Papatya prensesin blogundada yazılan bir yazı var ergenlik ile ilgili. Bu bebeğe baktığımda o yazıdaki durumun neden kaynaklandığını anlamkta zorluk çekmiyorum aslında.

 3. adriana1983 dedi ki:

  Çok önemli bir noktaya değinilmiş ve çok haklı yorumlar olduğunu düşünüyorum,yeni yetişmeye başlayan kız çocukları zaten tv ekranlarından görüp zayıflığın, kusursuz güzelliğin şart olduğuna inandırılıyorlar, böyle olmayanlar psikolojik sorunlar yaşıyor,hiç olmazsa oynadıkları oyuncaklar bu kadar şekilci olmasın,yeni yetişecek ileride anne olacak miniklere elbette bakımlı olmalarını öğretmeliyiz ama mutluluğun kusursuz bir güzellikle gelmeyeceğinide bilmeleri lazım..

  S&S

 4. STYLE M dedi ki:

  nasil guzel tesbit….

 5. şuara dedi ki:

  biz barbieden haz duyabilecek insanların olduğu bir ülkede yaşıyoruz demkki..Yapılan yorumlarında sizin bu yazdığınız yazıdaki hiç bir konuyada katılmıyorum efendim .Neden mi? Bu bir O-Y-U-N-C-A-K!! öyleyse erkekler için spidermen de çıkmasın erkeklerde uçabileceklerine inanırlar fln..Sonra ne yapar çocuklarımız aman efendim sorgulamaya başlarlar..Araştırırlar öğrenirler denerler bu sizin kurallara ters doğru unutmuşum..Barbie ya barbie..Kız çocuğu bunu eline alıp saçlarını tarar giysilerini çıkarır tekrara giydirir birbiriryle konuşturur..benimde barbilerim vardı..aynen böyle fit vücutlu bakımlı hemde!!Ama ben şuan 90 kg bir insanım!eğer bu bebeğe özenseydim şuan umutsuz,ruhsal sorunlar yaşayan bir olurdum!!Ama değilim..Bütün mesele eğitimli anne babada..Okuyan kız çocuğunda..İşi başka yerlere saptıranlar lütfen çocukları kendi davalarına alet etmesinler artık!!

 6. içimizdeki karnaval dedi ki:

  İnanmıyorum ya en sonuncu resmen wenice reklamları kadar iticiydi…
  Kızım yok ama olursa Barbie almak istemem , onun yerine Fatoş bebek almayı tercih ederim.En azından etli butlu :)
  Beyin yıkamaya çocukluktan başlıyorlar , üzücü doğrusu.
  ne güzel tespitler yapmışsın…

 7. uğur böceği dedi ki:

  aynen katılıyorum.öyle evler yapıyorlar ki beş para etmez ama mutfağı süsleyince hanımlar kanıyor.

  malesef aldığım evin diğer özelllikleri fazla olunca mutfağı bu dolaptan olsa da aldık.inş.ilerde zevkime göre yaptırırım.

 8. Koala dedi ki:

  Pom pomlardan dekorasyon ve oyuncak adlı konunun linkleri çalışmıyor. İlgilenirseniz sevinirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.