Barbie bebekler değişti!

Annekaz
30 Ocak 2016
Yorum Yok

Barbie bebekler değişti. Çok büyük bir lansmanla yenilenen Barbie ler tanıtıldı. Bu bekleniyordu yıllardır Mattel’e yapılan baskılar sonuç verdi. Yıl içerisinde satışa çıkacak olan koleksiyonda dört farklı vücut tipi, altı farklı cilt tonu, 19 farklı göz rengi, 20 farklı saç stili bulunuyor.

Neden bu kadar baskı yapıldı?

barbie doll

Aslında fotoğraf her şeyi anlatıyor. Gördüğünüz oyuncak bir bebek  incecik ‘kusursuz’ vücudu ile yıllarca kızların bir numaralı oyuncağı oldu her şeye rağmen. İşsiz güçsüz Barbie vücut ölçülerini korusa da bir süre sonra meslek sahibi yapıldı doktor veteriner hemşire aşçı gibi mesleklerle karşımıa çıktı fakat bu bilinçli anne babalar için yeterli değildi. Farklı beden tipleri ten renkleri için uzun süredir süren baskılar devam etti ve sonunda Barbie o bildik kalıplardan çıktı. Artık kısa ve hafif tombul ya da çok uzun boylu ya da minyon Barbie oyuncak bebekler görebilirsiniz. Aslında olması gereken gerçek oyuncak bebekler..

barbie bebekler y

Geniş kalçalı Barbie ler çocuklar için nasıl iyi bir örnek olabilir ki? Aslında mesele sadece örnek olması değil mesele toplumda her tipten insan olduğunu küçük çocuklara gösterebilmek. Zayıf manken vücutlu kadınların örnek olmadığını kanıtlayabilmek. Kilolu bir hanımın da doktor öğretmen hatta güzellik idolu bir manken olabileceğinin kanıtı bu bebekler.. Evet aklı başında anne babalar çocuklarını bu şekilde yetiştirmezler ama bu her anne baba için geçerli değil.

barbie-bebekler-1

Sıradan Barbie ve ‘kıvrımlı’ Barbie bebek…

ken

Peki Barbie değişti de Ken değişmedi mi? :) Bu da twitter da verilen güzel cevaplardan biriydi.. Ken artık böyle üzgünüm beyler..

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim