Evliliğin ömrü 5 yıl mı?

Annekaz
3 Aralık 2015
Yorum Yok

Son günlerdeki tartışma bu. Kaan Tangöze’nin 5 yıllık evliliğinin sonunda çatırdayan yuvası, Okan Bayülgen’in 6. yılda evliliğinin bitmesi … gerçekten evliliğin ömrü 5 yıl mı?

Evlilik belli kuralları olan bir müessese değil. Bazı çiftler için için sadakat olmazsa olmazdır, bazı çiftler için cinsellik, bazıları  için kocaman bir aile, bazı çiftler için maddiyat. Belki de en sağlıklısı bu ve benzer pozitif noktaların bir arada olmasıdır.  Evliliğe şu kadar bu kadar ömür biçmek akıl karı değil ama biten şeyler ya da çabuk bitirilen şeyler var.

Mesela güven; güven duygusu zarar görürse evlilik törpülene törpülene biter kıskançlıklar, şüpheler önce çiftleri sonra evliliği bitirir 5 yıl bile sürmez..

Cinsellik; Kaan ve Okan’ın durumu farklı çevrelerinde pek çok kadın – erkek  hayranları var sıradan klasik bir topluluk yapısından farklı olduklarını varsayarak cinsellik de artık tat vermeyen biten bir noktaya gelebilir. Ha her gün birbirinin suratını görüp haftada  bir lütfen beraber olan ya da kankaya dönüşmüş eşler de yok değil. Evliliği sadece cinsellik ayakta tutmaz ama 5  – 10 – 20 yılda  sadece birbirleri ile ilişkiye giren bir çift de bıkmaz. Bu konuda sıkıntı yaşanıyorsa küçük ayrılıkların iyi geldiğini söyleyebilirim.. çok geniş ve özel bir konu aslında.

Aile: Türkiye’de evlilik düşmanı bir kurum saysak garip ama aile ve çevre başta gelir. Bırakın 5 yılı 3 ayda boşanan çiftler tanıyorum. Annesine babasına aşırı düşkün, eşini ikinci planda koyan hala anne baba yönlendirmesi ile hareket edebilen kişilerin evlilikleri uzun sürmüyor. İşin kötüsü aileler de evli çiftleri pek rahat bırakmıyor.

Maddi sorunlar: En anlamadığım boşanma sebebi işin içinde  kumar, dengesiz para harcama vs gibi sebepler yoksa alınan maaş belli harcanan yer belliyse sabırlı olmak gerek. Elden gelenler yapılmışsa daha ne.. bunun için bir ömür veremiyorum çünkü Türkiye’de milyonlarca çift maddi sorunlarla boğuşa boğuşa gül gibi geçinip gidiyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.