Çocuklar İle Yeterli Zaman Geçirmenin Önemi

Hayriye Koz
27 Kasım 2018
Yorum Yok

Anne ve babalar, çocuklarının gelişimleri için sürekli olarak hayatlarını buna entegre ederek yaşarlar. Gelecekte iyi bir çocuk sahibi olmak adına, en iyi şekilde gelişmeleri ve eğitilmeleri gerekmektedir. Çocuklar, ailelerinin bu katkısı sayesinde doğru bir karaktere sahip olarak büyümeye devam ederler. Anne ve baba çocuğuna yeterli vakit ayırdığı sürece, toplumda da çok sağlıklı aile ilişkileri ortaya çıkar. Çocuklarla aynı ortamda bulunmak ve yeterli zaman geçirmek arasında farklılıklar vardır. Çünkü çocuklarla doğru ve kaliteli bir iletişim kurmak için onların yaşına düşmek önemlidir. Zaman planlaması ve yoğun iş temposuna rağmen, çocuklara özel günlük 1 saat ayırmak, onların kendilerini geliştirmesinde çok önemli olacaktır. Liste şeklinde aşağıda verilecek hamleler ile çocukla ailenin yeterli zaman geçirmesi mümkün olacaktır.

İşleri Birlikte Yapmak

Evde çocukların da yardım edebileceği işler yaparken, onların yardımını almak motor psikolojilerinin artmasına katkı sağlayacaktır. Sandalye tamirleri, araba lastiği kontrolü, yemek pişirme zamanı bu aktivitelerin başında gelmektedir. Böyle bir katılım, çocukların eğlenceli şekilde özgüven kazanmasının da en etkili yöntemlerinden bir tanesidir.

Sarılmayı Unutmayın

Sarılmak bilimsel araştırmalarla insanların daha iyi hissetmesini sağlayan bir eylemdir. İyi bir anne baba, çocuğuna sarılmayı unutmamalıdır. Çünkü sevgi ile büyümüş çocuklar, dünya yaşantısındaki değerleri çok daha iyi bir şekilde analiz edecektir. Onlara sarılmanız sayesinde, çocuklar daha çok sevildiğini hissedecektir. Aynı zamanda sarılmanızın ardından çocuğunuzda meydana gelecek fiziksel stres de azaltılmış olacaktır.

Çocuklarla Oyun Oynamak

Çocuklarla oyun oynamak, anne babaların en önemli görevlerinin başında gelmektedir. Çünkü oyunlar esnasında çocukların karakterlerine yön verecek davranışlar oturmaya başlar. Oyunlar esnasında çocuklar, zorluklarla nasıl baş edileceğini öğrenir. Oyun oynama işleminin ardından, çocuk kendini yalnız hissetmeyecektir. İnteraktif bir öğrenme süreci olan oyun oynamak, bu yüzden anne babaların her gün vakit ayırması gerektiği aktivitelerin başında gelmektedir.

Bunu da seversin  Pakolino eğlenceli öğretici aktivite kutuları

Beraber Yemek Yeme

Yemek yeme esnasında bütün ailenin bir arada olması, çocuklara bütünlük ve aile değerlerini aşılayacaktır. Aynı zamanda ebeveynler sayesinde, nasıl yemek yenileceği ve sofra adabı konusunda da gerekli bilgiler verilmiş olacaktır.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim